Najlepsze diamentowe igły gramofonowe

Termin igła gramofonowa jest różnie rozumiany, w zależności od kontekstu. W większości przypadków chodzi o cały wymienny moduł we wkładce gramofonowej. Możemy jednak kupić samą igłę, której jeden koniec jest osadzony na wsporniku, natomiast drugi jest oszlifowany i śledzi zapis w rowkach płyt. Igły, które są stosowane we wkładkach gramofonowych mogą mieć różne rozwiązania konstrukcyjne. Czy warto zdecydować się na zakup igły diamentowej? Jakimi cechami wyróżnia się ten rodzaj igły na tle pozostałych?

Trwała igła diamentowa

diamentowa igła gramofonowaNa rynku oferowane są igły, w których są stosowane dwa rodzaje igieł. W jednej z konstrukcji cała igła gramofonowa jest wykonana z diamentu i jest to model nude. Natomiast w przypadku modeli bonded czy inaczej tipped diamont, diamentowy jest wyłącznie sam czubek igły, natomiast jej reszta jest wykonana z metalu. Znacznie lepsze są igły nude, ponieważ wyróżniają się one mniejszą masą. Produkcja metalowej części igły i połączenie jej z diamentową końcówką wbrew pozorom są tanią i prostą operacją, przez co ten model nie jest droższy od diamentowego. Znacznie trudniej jest bowiem obrobić całą diamentową igłę. Aby nie było problemów na etapie osadzania całej diamentowej igły, konieczna jest jak najbardziej precyzyjna obróbka. Dobrym wyborem będzie diamentowa igła gramofonowa. Warto także wiedzieć, że ze względu na oszlifowanie końcówki igły, na rynku dostępne są cztery rodzaje szlifów. W pierwszej kolejności należy wyróżnić igły sferyczne, których końcówka zwęża się stożkowo i na samym końcu jest oszlifowana w kształcie kuli. Kolejnym modelem są igły eliptyczne, które są oszlifowane na kształt elipsy. Kierunek ustawienia jest zawsze ten sam i elipsa rozciąga się w poprzek rowka. W efekcie powierzchnie stykające się ze ściankami mają zaokrąglenia o znacznie mniejszym promieniu niż kula. Trzecim rodzajem są szlify contact line, a ostatnim micro-line. Te ostatnie stanowią najbardziej zaawansowane konstrukcje i są coraz chętniej wybierane współcześnie.

Należy mieć świadomość, że bardziej zaawansowane szlify wymagają także bardziej precyzyjnego ustawienia kątów i antyskatingu. Pojawiające się błędy w ustawieniach wkładki mogą powodować znaczne pogorszenie w jakości odtwarzania. Straty mogą być jednak mniejsze w przypadku zastosowania igieł sferycznych czy eliptycznych. Zróżnicowanie powierzchni styku igły z płytą ma także inne konsekwencje, jak na przykład fakt, iż igła może zbierać więcej brudu z rowka, dlatego tak istotne będzie utrzymywanie płyt w czystości.