Najlepsza księgowa w Gdańsku

Zawód księgowego należy do jednego z najlepiej płatnych, ale wynika to przede wszystkim z odpowiedzialności jaka na nim spoczywa i umiejętności jaki musi posiadać. Żeby zostać dobrym księgowym, trzeba wielu lat nauki i zdobywania doświadczenia w różnych firmach. Rachunkowość ma to do siebie, że może być inaczej prowadzona dla jednoosobowej działalności, a inaczej dla spółki, zatem wymaga szerokiej wiedzy.

Co potrafią księgowi?

księgowa w gdańskuDroga do stanowiska głównego księgowego jest zazwyczaj długa i okupiona wieloma godzinami pracy. Początkiem powinny być studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki, praktyki, a po skończonych studiach staż lub pierwsza praca w biurze rachunkowym. To właśnie tu zdobywa się największe doświadczenie, ponieważ obsługiwane są firmy z przeróżnych branż, o odmiennej formie prawnej i wielkości. Dzięki temu pracownicy mają szeroki przegląd obowiązków, które trzeba zrealizować w ramach konkretnych firm. Teoria to jedno, ale tu jest najważniejsza praktyka. Dobra księgowa w Gdańsku z pewnością ma za sobą wiele lat pracy na samodzielnym stanowisku. Tacy specjaliści przeważnie nie mają kłopotu ze znalezieniem zatrudnienia w prywatnej firmie czy biurze rachunkowych, bo są wszędzie cenieni. Jeżeli chodzi o zarobki, to z pewnością samodzielny księgowy może znacznie więcej zarobić u prywatnego przedsiębiorcy niż w biurze rachunkowych, ale z kolei w biurze zdobędzie większe doświadczenie w zakresie różnych rodzajów rachunkowości. Jednak bez względu na miejsce pracy, obowiązki księgowe są zawsze takie same. Przede wszystkim odpowiadają za prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek jawnych i cywilnych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek partnerskich, komandytowych, akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością. Poza ewidencją zdarzeń gospodarczych, księgowi prowadzą rozliczenia i analizy kosztów, sporządzają sprawozdania finansowe czy wykonują rachunki przepływów finansowych w firmach. Jeżeli w firmie nie ma kadrowego, to każde jego obowiązki przejmuje księgowy.

Jak widać lista obowiązków głównego księgowego jest długa, a do tego dochodzi jeszcze duża odpowiedzialność. Księgowy podpisuje się pod wszystkimi dokumentami, sprawozdaniami czy raportami i drukami, które trafiają do przedsiębiorców lub do instytucji państwowych takich jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym muszą oni być odpowiednio wynagradzani za swoją ciężką pracę, która często wiąże się z licznymi szkoleniami.