Nagrzewnica – ciepło na dużych przestrzeniach

Klasyczne centralne ogrzewanie nie zawsze spełnia swoją rolę. Bywa, że grzejniki nie radzą sobie z ogrzaniem trudnej przestrzeni, bądź też tradycyjny sposób ogrzewania jest nieopłacalny z przyczyn ekonomicznych. Rozwiązaniem dla ogrzewania problematycznych przestrzeni są nagrzewnice. Są to urządzenia, które mają za zadanie szybko i skutecznie ogrzać powietrze w pomieszczeniu i z tego zadania świetnie się wywiązują.

Zasada działania i rodzaje nagrzewnic

nagrzewnica elektrycznaWysokie pomieszczenia, hale produkcyjne, magazyny, duże powierzchnie sklepowe, kościoły, hale targowe czy ogromne namioty to wszystko miejsca, w których klasyczne ogrzewanie nie wchodzi w grę. Podobnie ma się sprawa w przestrzeniach hodowli zwierząt czy namiotach do uprawy roślin. Wszędzie tam dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nagrzewnicy. Urządzenie to zasysa zimne powietrze, które opływając grzałkę nabiera właściwej temperatury, a następnie z pomocą wentylatora rozprowadzane jest w pomieszczeniu. Ten rodzaj ogrzewania ma to do siebie, że nawet przy dużej przestrzeni jest możliwe uzyskanie komfortu cieplnego, ponieważ nagrzewnicę możemy ukierunkować w taki sposób, aby nawiewała ciepłe powietrze tam, gdzie to potrzebne. Urządzenia te, prócz zastosowania w halach, sklepach, magazynach, świetnie sprawdzają się na placu budowy. Umożliwiają dużo szybsze wysuszenie świeżo położonych tynków czy posadzek, co zdecydowanie skraca czas remontu, minimalizując okresy przestoju. Ze względu na sposób zasilania wyróżniamy kilka rodzajów nagrzewnic. Do najbardziej popularnych należy nagrzewnica elektryczna, gazowa i olejowa. W użytku są również modele zasilane paliwami stałymi, a nawet modele wodne współpracujące z tradycyjną instalacja grzewczą. Nagrzewnica elektryczna to najczęściej niewielkie urządzenie, doskonale sprawdzające się w pomieszczeniach takich jak sklepy czy kioski handlowe. Nie zużywa tlenu, nie produkuje spalin, jest czysta, prosta w obsłudze i przystosowana do pracy ciągłej. Ze względu na niewielką wydajność w porównaniu do kosztów użytkowania, lepiej sprawdza się na niewielkich przestrzeniach.

Równie proste w obsłudze są nagrzewnice gazowe, które zasilane gazem z butli są niezależnym od źródła prądu sposobem na ciepło np. na tarasie czy w plenerze. Ten rodzaj urządzenia wymaga pomieszczeń z doskonałą wentylacją. Najbardziej wydajne, a zarazem najdroższe w zakupie są nagrzewnice olejowe. Modele te, dla bezpieczeństwa użytkowania, powinny być wyposażone w system odprowadzania spalin oraz zamkniętą komorę spalania.