Na kajaki niedaleko stolicy

Turystyka kajakowa zyskuje coraz większą popularność. Nurtem rzeki pływają już nie tylko doświadczeni kajakarze. To także ciekawy sposób spędzania wolnego czasu dla amatorów. Przystanie kajakowe, wypożyczalnie sprzętu, pola biwakowe czy baza noclegowa. Kiedyś to była domena turystycznych rejonów, dzisiaj tego typu infrastruktura jest już niemal wszędzie. I nie ma się co dziwić. Dzięki pływaniu można aktywnie spędzić czas, a przy okazji pozwiedzać.

Na spływ na Mazowsze

spływy kajakowe na terenie mazowieckiegoWojewództwo mazowieckie kiedyś nie kojarzyło się z możliwością organizowania spływów. Może nawet do dzisiaj jest takie przekonanie, że na Mazowszu nie ma gdzie popływać. Wiele osób wybiera Mazury czy Kaszuby. Okazuje się jednak, że także w bliższym bądź trochę dalszym rejonie polskiej stolicy można znaleźć świetne tereny i odcinki do pływania kajakiem. Co więcej, spływy kajakowe na terenie mazowieckiego oferuje wiele ośrodków i to w różnych częściach województwa, a co za tym idzie, na różnych rzekach. Przykładem ciekawej trasy jest szlak po Bzurze. Można się zdecydować na krótki, kilkugodzinny odcinek, ale można także ruszyć na kilkudniową wyprawę. Jest gdzie nocować, są miejsca, w których zjecie posiłek, tak więc z dłuższym spływami nie ma kłopotu. Bzura jest dobrym pomysłem dla mniej doświadczonych kajakarzy, dlatego że jest to stosunkowo prosty odcinek. Zresztą, w województwie mazowieckim raczej nie ma ekstremalnych szlaków kajakowych, biorąc oczywiście pod uwagę skalę trudności. Zdarzają się rzecz jasna bardziej wymagające fragmenty rzek. Przykładem jest choćby Rawka, którą powinni pływać raczej bardziej doświadczeni kajakarze. Rzeka oferuje piękne widoki, jej dolina jest pod ochroną. Decydując się na spływ, jest także okazja mijać wiele piaszczystych wysp. W zasadzie to na wielu mazowieckich rzekach można cieszyć się pięknymi widokami. Obcowanie z przyrodą, choćby w parku krajobrazowym, to świetne przeżycie. Oczywiście jest także szansa choć na chwilę wyjść na brzeg i pozwiedzać.

W okolicach rzek Mazowsza można zobaczyć zabytkowe kościoły, historyczne cmentarze, a nawet zamki. Na pewno więc coś dla siebie znajdą miłośnicy historii. Spływ kajakowy jest więc znakomitą okazją do spędzenia czasu aktywnie, do zwiedzania i do obcowania z naturą. Oczywiście można także odpocząć, choćby w okolicznych pensjonatach albo nawet w ośrodkach SPA. Spływ to więc dobry pomysł na urlop, ale także na weekend, podczas którego można odetchnąć od hałasu miasta. A potem z podwójną energią i tematami do rozmów wrócić do pracy w biurze.