Na czym polega legalizacja mierników?

 

Każde urządzenie, które służy do wykonywania pomiarów, wymaga odpowiedniej, wstępnej konfiguracji. W przypadku elektronicznych urządzeń pomiarowych konieczna jest także rejestracja takiego urządzenia. Aby udało się zarejestrować takie urządzenie trzeba wykazać że wyniki pomiarów mieszczą się w granicach normy błędu pomiarowego.

Jak legalizuje się mierniki?

łatwa legalizacja mierników elektrycznychUrządzenia pomiarowe, w szczególności te elektroniczne, przed użyciem wymagają odpowiedniej kalibracji. Jest to bardzo ważne, aby wskazywane przed dane urządzenia wyniki były zgodne z prawda i mieściły się w zakresie błędu pomiarowego. Według zapisów polskiego prawa, aby wyniki wskazywane przez dane urządzenie pomiarowe były mogły być używane na przykład podczas przetargów, dane urządzenie musi przejść proces rejestracji w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego. Proces ten, znany jako łatwa legalizacja mierników elektrycznych, ma na celu umożliwić wykorzystywanie wyników wskazanych przez urządzenie pomiarowe w bardziej profesjonalnych zastosowaniach. W celu rejestracji danego urządzenia najpierw wykonuje się jego wzorcowanie. Polega to na wprowadzeniu w pamięci urządzenia wzorca miar, według którego dane urządzenie będzie wskazywać wyniki pomiarów. Kolejny krok legalizacji urządzenia pomiarowego to zaś badania, które maja wykazać, czy wskazywane wyniki przez dane urządzenia mieszczą się zakresie dopuszczalnego błędu pomiarowego. Etap ten jest zdecydowanie najdłuższy podczas całej procedury legalizacji, na szczęście niektóre firmy, które wykonują taka legalizację, są wyposażone w urządzenia i sprzęt, który umożliwia im przyśpieszenie całego procesu. Oczywiście  jasne jest, że procedura legalizacji nie może być wykonana samodzielnie przez posiadaczy danego urządzenia pomiarowego. Badanie danego urządzenia warto zlecić  firmom, które specjalizują się w legalizacji urządzeń pomiarowych. Dzięki temu sam proces legalizacji będzie miał znacznie szybszy przebieg a dodatkowo podczas niego nie będą występowały żadne nieprawidłowości.  Co więcej, takie firmy dysponują bazą profesjonalnych laboratoriów, dzięki którym wykonywanie badania urządzeń pomiarowych będzie dla nich znacznie prostsze. Obecnie na rynku polskim firm które zajmują się legalizacją mierników jest bardzo dużo, co ułatwia znalezieni odpowiednej dla nas.

Aby wskazywane przez urządzenia pomiarowe wyniki były uznawane profesjonalnie, muszą być one wcześniej zarejestrowane. Proces rejestracji poprzedzony jest badaniami, które potwierdzą, ze dane urządzenia pomiarowe  wykonuje pomiary w zakresie błędu pomiarowego. Dopiero po uzyskaniu wyników można zarejestrować dane urządzenie w odpowiednim urzędzie.