Materiały do naprawy uszkodzeń betonu

Mieszanka betonowa jest wysoce popularna na budowach, jako materiał z którego można wykonać wysokiej klasy konstrukcje. W połączeniu ze stalą tworzy materiał niemal idealny, poza pewnymi wyjątkami. Beton, czyli stwardniała mieszanka betonowa jest dość sztywna, dlatego narażona na mróz może pękać i pozostawiać po sobie odpryski. Konserwacja takich uszkodzeń polega na tym, że nakłada się w te miejsca specjalną szpachlę naprawczą.

Wykorzystanie szpachli kosmetyczno-naprawczej do betonu

szpachle kosmetyczno-naprawcze do betonuUzupełnienie ubytków można oczywiście wykonać za pomocą tej samej mieszanki betonowej, która była użyta do stworzenia konstrukcji, jednak technologia i dodatki do betonów w pewnym sensie to uniemożliwiają nie zapewniając odpowiedniej przyczepności starego betonu do nowej łatki, nawet pomimo zastosowania tego samego składu. Wychodząc na przód temu problemowi specjaliści stworzyli specjalne szpachle kosmetyczno-naprawcze do betonu, które zawierają dodatki niwelujące ten problem. Przyczepność takiej szpachli do starego betonu jest bardzo wysoka i dlatego uszczerbki, które za jej pomocą zostaną naprawione zazwyczaj więcej w tym miejscu nie powstają. Dodatkowo jej urabialność jest przygotowana w taki sposób, że doskonale układa się na szczelinach zapewniając elastyczność niemal plasteliny, przez co nie odchodzi, nawet w przypadku dużego i głębokiego uszczerbku. Nakłada się je podobnie jak zaprawę murarską i tynk za pomocą kielni lub innych narzędzi murarskich. Szpachle występują w różnych kolorach, tak aby można je było dostosować do różnych powierzchni. Wszystko przez to, że beton w zależności od swojego składu posiada różne odcienie i wyglądałby bardzo nieestetycznie jeśli naprawilibyśmy go szpachlą, która mocno by się od niego odznaczała. Jeśli paleta barw jest niewystarczająca to stosuje się cienką warstwę na całym elemencie, tak aby go pokrywał w całości. W taki sposób zyskuje na tym estetyka, a obiekt nie szpeci swoim wyglądem. Zużycie w takim przypadku jest niewielkie, gdyż wystarczy tylko kilkumilimetrowa warstwa.

Szpachle są sprzedawane w workach 25 kilogramowych lub mniejszych, które cieszą się powodzeniem w sytuacjach szpachlowania niewielkich dziur. Proszę pamiętać, że przed zastosowaniem tero materiału trzeba się bardzo dokładnie zapoznać z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Szczególnie dlatego, że są na niej umieszczone odpowiednie proporcje wody, które należy użyć aby zachować wytrzymałość uzyskując jednocześnie odpowiednią urabialność i konsystencje całej zaprawy naprawczej.