Maska dla załóg medycznych

Maski ochronne są niezbędnym wyposażeniem w każdym laboratorium medycznym. Nie wszystkie jednak mogą być używane w pomieszczeniach, które mają najwyższy poziom możliwości skażenia biologicznego, lub też w których przeprowadzane są badania nad materiałami niebezpiecznymi. Zwykłe maski ochronne, jakie noszone są przez personel medyczny na co dzień nie dają wystarczającej ochrony by mogły być wykorzystywane w tak wymagających warunkach na stanowiskach pracy.

Maski ochronne dla personelu medycznego

dobra maska z filtrem ffp3W pomieszczeniach w których wykonywane są zadania mogą być więc noszone tylko maski, które posiadają atest i klasyfikację FFP3. Są one najskuteczniejsze w zabezpieczaniu personelu przed kontaktem ze źródłem skażenia biologicznego, przede wszystkim przed bakteriami i wirusami, i polecane są do wykonywania zadań w pomieszczeniach silnie skażonych, lub też do pracy z osobami chorymi na choroby zakaźne, mogące z łatwością przenieść się na osobę wykonującą dowolne zabiegi. Maski te mają filtry, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci na powierzchni maski, a tym samym znacznemu obniżeniu jej skuteczności, oraz osłaniają przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami. Filtry mogą być używane przez najwyżej dwadzieścia godzin w warunkach silnego skażenia, po czym muszą być wymienione, jeśli mają zapewniać optymalny poziom ochrony osoby noszącej maskę. Każda dobra maska z filtrem FFP3 jest również wygodna, gdyż zadania wykonywane z jej użyciem nierzadko trwają po kilka godzin i wymagają precyzji i dokładności. Maski są więc bardzo dobrze wykonane, i doskonale przylegają do twarzy, choć nie uciskają noszącego i nie wywołują dyskomfortu w taki sposób, jak ma to miejsce przy użyciu masek o mniejszej jakości, przeznaczonych raczej do ogólnego użytku. W dopasowaniu maski pomaga wewnętrzna warstwa delikatnej folii, która nie tylko uszczelnia maskę, ale również ułatwia utrzymanie jej w jednej pozycji na twarzy. Maski z filtrami FFP3 można dostać w wielu sklepach, nie tylko medycznych, aczkolwiek personel służby zdrowia zaleca zaopatrywać się w takowe wyłącznie w aptekach, lub też punktach zajmujących się sprzedażą wyposażenia BHP.

Maski z takich sklepów mają bowiem gwarancję skuteczności i atesty, jakie wymagane są do wdrożenia ich do inwentarza ośrodka zdrowia czy laboratorium. Ich duża skuteczność, komfort noszenia oraz łatwość wymiany filtra są ich największymi zaletami, i stawiają je ponad większością tanich, aczkolwiek nieszczególnie skutecznych masek, sprawdzających się tylko w mniej wymagającym otoczeniu.