Małe baseny ogrodowe

 

Basen w domu, to dość drogi wydatek, który kosztuje dużo nie tylko w fazie budowy, ale także na etapie jego eksploatacji. Trzeba go myć, utrzymywać wodę w czystości, a także okresowo ją wymieniać. Z powodu dużych wydatków, większość osób decyduje się na mniejsze, wolnostojące baseny ogrodowe, zbudowane na stelażach. Kosztują one znacznie mniej, a frajda latem jest podobna.

Okrągłe baseny do ogrodu

okrągły basen do ogroduCeny basenów ogrodowych nie powalają, choć mogą kosztować nawet kilka tysięcy w przypadku większych basenów, to ciągle to tylko ułamek kosztów, dużych basenów wybudowanych na stałe. Najpopularniejszym ze wszystkich jest okrągły basen do ogrodu, którego średnica wynosi od dwóch do kilku metrów, a wysokość najczęściej około 1,2-1,5 metra. W takim basenie można poczuć się nad wyraz komfortowo, a w większych egzemplarzach mamy sporo miejsca dla nawet kilku osób. Można się w nim wykąpać wraz z grupą znajomych, lub położyć sobie na jego środku dmuchany materac i odpoczywać na wodzie, niczym nad morskim kurortem turystycznym. Oczywiście oprócz okrągłych basenów istnieją także inne kształty, na przykład prostokąt. Jak się jednak okazuje okrągły kształt jest bardziej ergonomiczny, ponieważ daje optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dla osób, które jednak lubią pokonywać większe odległości i ćwiczyć pływanie bardziej optymalnym basenem wydawać się może wąski, ale długi basen prostokątny. Nie będziemy mieć w nim przestrzeni dookoła, ale w zamian otrzymamy długą trasę, którą możemy skutecznie pokonać w pław. Niektóre baseny ogrodowe, są specjalnie przeznaczone dla dzieci. Charakteryzują się niewielką głębokością, tak aby dzieci nie utopiły się w nich, zwłaszcza jeśli nie potrafią pływać. Głębokość takiego basenu jest na tyle optymalna, że kilkuletnie dziecko z łatwością wystaje ponad powierzchnię wody. W takim basenie się nie pływa, tylko bawi. Dobrze jest jeszcze nabyć basen wyposażony w akcesoria do zabawy, takie jak fontanny, zjeżdżalnie, czy też armatki wodne.

Bez względu na to jaki basen sobie kupimy, musimy pamiętać o konieczności jego pielęgnacji. Baseny pozostawione samym sobie szybko zaroją się od drobnoustrojów, które zanieczyszczają wodę i nadają jej dziwną barwę. W przypadku większych basenów koszt wymiany zabrudzonej wody jest wysoki, dlatego lepiej już na etapie zakupu nabyć instalację uzdatniającą na bieżąco wodę basenową. Składa się ona z zestawu pomp i filtrów oczyszczających wodę poprzez wymuszony obieg wewnątrz nich. Dzięki temu zachowamy na dłużej odpowiednią czystość i jakość wody.