Lekarze z Warszawy pomagają pacjentom z fobiami

Fobia polega na bardzo silnym, wręcz irracjonalnym lęku przed danym obiektem. Istnieją rożne rodzaje fobii. Najczęściej możną spotkać się z agorafobią, czyli lękiem przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, fobią społeczną czy też mysofobią. Mysofobia oznacza silny lęk przed brudem i zarazkami. Warto podkreślić z całą mocą, że leczenie fobii jest możliwe, choć nie przebiega łatwo, a terapia trwa najczęściej kilka miesięcy lub nawet lat.

Fobię można wyleczyć za pomocą psychoterapii

leczenie fobii w WarszawiePsychoterapeuci zapewniają, że z powodzeniem można leczyć różnego rodzaju zaburzenia lękowe. W przypadku nerwic i fobii zazwyczaj psychoterapia daje bardzo dobre rezultaty. Oczywiście istnieją różne nurty psychoterapii. Nie każda metoda sprawdzi się u danej osoby. na samym początku terapeuta powinien postawić dokładną diagnozę problemu pacjenta.W leczeniu zaburzeń nerwicowych zazwyczaj stosuje się podejście psychodynamiczne lub też terapię poznawczo-behawioralną. W przypadku tej drugiej opcji spodziewany czas terapii jest znacznie krótszy. W nurcie poznawczo-behawioralnym psychoterapeuta zwraca głownie uwagę na zewnętrzne zachowania oraz negatywne wzorce myślenia. Przede wszytkim stara się nauczyć pacjenta technik relaksacyjnych. Terapeuta skupia się na objawach, nie drąży zdarzeń z przeszłości, a ni też nie analizuje dzieciństwa. Terapeuci poznawczo-behawioralni zapewniają skuteczne leczenie fobii w Warszawie. Terapia trwa zazwyczaj kilka tygodni. W tym czasie pacjenci uczestniczą w intensywnych treningach redukcji stresu. Stopniowo także oswajają się z bodźcem, który jest dla nich źródłem lęku. Uczą się technik relaksacyjnych. Ponadto też walczą z negatywnymi przekonaniami. Wszystko oczywiście odbywa się stopniowo. Każdy pacjent we własnym tempie przechodzi poszczególne etapy terapii. Niezwykle ważna jest dobra relacja z psychoterapeutą. Dobra relacja oraz zaufanie do terapeuty często decydują o powodzeniu terapii. Warto też wspomnieć, że niektórzy terapeuci w leczeniu fobii stosują hipnozę. Wbrew powszechnym opiniom jest to dobra metoda o potwierdzonej skuteczności.

Wiele osób zastanawia się, czy fobie można skutecznie wyleczyć. Oczywiście jest to możliwe, wymaga jednak bardzo silnej woli ze strony pacjenta oraz odpowiedniej metody terapeutycznej. Warto podkreślić z cała mocą, że w całej Polsce nie brakuje dobrych psychologów, którzy zajmują się leczeniem zaburzeń lękowych. To samo dotyczy zresztą psychiatrów. Trzeba też dodać, że nowoczesne leki psychotropowe są naprawdę skuteczne.