Od kilku dobrych lat borykam się z choroba Hashimoto. Choruje na nią moja mama, choruje babcia, wiec tylko kwestią czasu było to, że i ja zachorowałam. Chociaż być może zachorowałabym nieco później, gdyby nie moja ogromnie stresująca i wyczerpująca praca. Cały czas pluję sobie w brodę, że nie zmieniłam jej wcześniej, a dopiero w momencie, kiedy byłam już u kresu wytrzymałości i z ujawnioną chorobą Hashimoto. A może zachorowałabym tak, czy siak, niezależnie od pracy. Teraz nie ma to już znaczenia, ważne, że przebieg choroby nie jest najgorszy.
Co jeść przy Hashimoto
Choroba Hashimoto staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna, szczególnie u kobiet, ale być może po prostu wzrasta jej wykrywalność. Jednak nie zawsze jest ona łatwa do wykrycia, ponieważ daje szereg bardzo różnych, niespecyficznych objawów. Generalnie rzecz biorąc, jest to choroba autoimmunologiczna tarczycy. Czyli mówiąc prościej, polega ona na tym, ze organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tarczycy, niszczy ją. Powoduje to szereg różnych dolegliwości, które w niektórych przypadkach mogą być bardzo ciężkie i mocno uprzykrzać życie. Na szczęście u mnie przebieg jest stosunkowo łagodny i dawka hormonów, które muszę przyjmować jest dość niewielka. Słyszałam jednak, że można także próbować leczyć się dietą, bo często nieodpowiednia dieta może być przyczyną choroby Hashimoto i przy zmianie diety choroba może cofnąć się całkowicie. Postanowiłam więc to sprawdzić. Sprawdziłam w internecie jak powinna wyglądać dieta Hashimoto i to, co najczęściej się pojawiało, to informacja, że należy wykluczyć gluten i nabiał. Pomyślałam, że łatwo nie będzie. Z nabiałem to jeszcze jako tako, mleka nie piję od lat, ciężko będzie bez sera i jogurtów, ale powinnam dać radę. Jednak najgorzej będzie z glutenem. Przecież podstawą mojej diety są kanapki i różne bułeczki. Bez tego będę chyba cały czas głodna. Postanowiłam jednak spróbować i odstawiłam te grupy produktów. Zrezygnowałam także z cukru, który także nie jest polecany przy Hashimoto. Po dwóch tygodniach poczułam się o wiele lepiej.
Nie mam jeszcze badań krwi, ale myślę, że się poprawiły i możliwe będzie zmniejszenie mi dawki hormonów. Wiele dolegliwości wynika z nieprawidłowej diety i wiele z tych dolegliwości można dietą wyleczyć. W internecie jest bardzo dużo informacji o tym, jaką dietę należy stosować przy różnych dolegliwościach, jednak najlepiej jest udać się do lekarza dietetyka, aby ustalił nad odpowiednią dietę, zamiast próbować na własną rękę.