Chirurgia weterynaryjna jest tak samo szybko rozwijana, jak ludzka. Dlatego nie ma co się dziwić, że często wchodzą do niej nowości, dzięki którym leczenie zwierząt jest dużo szybsze. Bardzo znacząca w tej dziedzinie medycyny jest laparoskopia, czyli prawie nieinwazyjne operowanie zwierząt, z użyciem kamery przewodowej. Jeżeli interesujesz się weterynarią, opowiem Ci na czym dokładnie polega ten zabieg, a raczej metoda. Laparoskopię używa się podczas wielu zabiegów chirurgicznych, i to z dużym powodzeniem.
Weterynaryjne użycie laparoskopii
Każde zwierzę może zachorować lub pojawić się może w jego organizmie niekoniecznie pozytywna zmiana. Wtedy należy ją operować, aby pozbyć się tego. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Laparoskopia weterynaryjna umożliwia przeprowadzanie zabiegów poprzez wykonanie trzech centymetrowych nacięć, zamiast jednego dużego w danym miejscu. Chirurg zwierzęcy dostaje się do danego miejsca nie poprzez włożenie palców, ale przez specjalny przewód. Nie ma konieczności oglądania miejsca operacji przez chirurga, ponieważ może w tym czasie spoglądać na ekran, na którym wszystko jest wyświetlane. Przewody odpowiadają za kamerę oraz oświetlenie miejsca operacji, usuwanie płynów fizjologicznych oraz wsunięcie narzędzia chirurgicznego. Ta metoda chirurgi weterynaryjnej jest bardzo nowoczesna, ponieważ nie ma ryzyka wywołania zakażenia u zwierzaka. Poza tym jest zszywania, a ograniczona liczba szwów u zwierzaka jest niemalże niezbędna. Zwierzak nie wie, że musi uważać na szycie. Laparoskopia weterynaryjna umożliwia także ograniczenie blizn po zabiegu. Są one niewidoczne, całkowicie zasłania je sierść lub futro. Zabiegi oczywiście trwają znacznie krócej. Przykładowy zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego u psa tradycyjną metodą trwa dwie godziny. Po skorzystaniu z laparoskopii ten czas niweluje się do pięćdziesięciu minut. Jeżeli jakiś zabieg kwalifikuje się do użycia tej metody, warto z niego skorzystać, chociażby dla dobra zwierzaka. Chirurdzy weterynaryjni są co do tego zgodni.
Wiadomo, że przed zabiegiem wszystkie narzędzia są dokładnie sprawdzane, czyszczone oraz dezynfekowane. To pozwala uzyskać pewność, że nie będzie szansy na zakażenie. Laparoskopia jest bardzo bezpieczna, szczególnie dla małych zwierząt, a także szczególnie ruchliwych. Wykonuje się ją w trakcie, gdy zwierzak jest pod znieczuleniem ogólnym. Chirurdzy cały czas dbają o to, by zwierzę nie wybudziło się, aby uniknąć wszelkich konsekwencji. Okres regeneracyjny jest krótki.