Lampy stosowane w przemyśle

Kwestia stosowania oświetlenia przemysłowego jest bardzo skomplikowana. Za oświetlenie przemysłowe uznaje się wszelkie urządzenia, które służą do oświetlenia zakładów przemysłowych, hal i urządzeń. Jako, że są to specyficzne warunki dlatego również takie urządzenia są produkowane w specjalny sposób, który sprawdzi się w każdej sytuacji. W tym miejscu chciałbym nieco bliżej przyjrzeć się specyfikacji takich urządzeń.

Czym jest lampa przemysłowa?

lampy przemysłowePrzede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że lampa przemysłowa to musi być przede wszystkim wytrzymałe urządzenie. Nie wynika to tylko z tego, że może jej się coś stać fizycznie, co także nie jest wykluczone, ale dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że w zakładach przemysłowych nikt nie chce wymieniać co jakiś czas lamp i liczy na to, że będą one działały jak najdłuższy okres czasu. Jeśli przyjrzymy się niektórym starym zakładom przemysłowym, to zauważymy, że wiele lamp pracuje w nich nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i nic się z nimi nie dzieje. Oczywiście w dzisiejszych czasach dochodzą względy ekonomiczne posiadania oświetlenia i obecnie oprócz samych lamp istotny jest także ich pobór prądu. Producenci dawnych urządzeń nie brali tego w ogóle pod uwagę, gdyż po pierwsze wtedy prąd był relatywnie tani, a po drugie nie było aż tak dużego nacisku, na ekologię i ochronę środowiska jak dzisiaj. Współczesne lampy przemysłowe to już często konstrukcje oparte na diodach, zużywające niewiele energii i bardzo wydajne. W zależności od miejsca zastosowania, tego typu lampy posiadają dodatkowe zabezpieczenia, najczęściej w formie siatki, lub kratownicy, które zapewniają jej trwałość nawet w momencie uderzenia w nią jakiegoś przedmiotu. Na rynku lampy przemysłowe występują w formie urządzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Lampy wewnętrzne umieszcza się z reguły w halach i budynkach zamkniętych, natomiast lampy zewnętrzne oświetlają z reguły place i parkingi na terenie zakładu pracy i drogi dojazdowe. Każdy rodzaj lampy można dobrać w zależności od mocy oświetlenia w sposób umożliwiający prawidłowe oświetlenie wybranej części.

Jeśli chodzi o oświetlenie przemysłowe, to trzeba wprawdzie przyznać, że cena tych lamp do najniższych nie należy, jednak w zamian otrzymujemy bardzo dobry jakościowo, oszczędny jeśli chodzi o energie i wytrzymały produkt, który zapewne będzie służył nam przez długi okres. Dodatkowo wszelkie oświetlenie występujące w przemyśle posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, które w wielu przypadkach są wymagane przez zewnętrzne organy nadzoru.