Krótkofalówka uv5r od Baofenga

Możliwość kompletowania własnego wyposażenia i oporządzenia była ogromną zaletą w naszej pracy i zwykle korzystaliśmy z niej gdy tylko pozwalała na to sytuacja. Dobrze dobrany i dopasowany pod własne upodobania sprzęt pozwalał na sprawniejsze działanie, ale również większą wygodę niż standardowe przydziałowe wyposażenie, które zwyczajnie nie spełniało naszych, dość wysokich wymagań. Własnoręczne dopasowanie sprzętu poprawiało również samopoczucie podczas pracy, bo pozwalało na używanie dokładnie takiego sprzętu, jaki podobał się poszczególnym kolegom.

Wielozadaniowy radiotelefon od Baofenga

popularny baofeng uv5rTylko w jednej kategorii postanowiliśmy wprowadzić standaryzację sprzętu, a mianowicie w wyposażeniu komunikacyjnym. Radia i krótkofalówki były niezbędnym elementem podczas pracy w terenie, a szybka i sprawna komunikacja między kolegami, nie tylko z naszego oddziału ale również z pozostałym personelem wojskowym na terenie działań, mogła nieraz bardzo ułatwić pracę, a nierzadko uratować czyjeś zdrowie a nawet życie. Dlatego też postanowiliśmy wyposażyć się w sprzęt nie tylko wysokiej jakości, ale przede wszystkim taki który pozwalałby na komunikację nie tylko między sobą, ale również z personelem zewnętrznym. Problem jednak polegał na różnorodności urządzeń radiowych używanych przez rozmaite formacje w terenie działań. Nie były to zawsze krótkofalówki czy radia o wysokiej jakości, więc często zdarzało się iż nie odbierały tego samego zakresu czy kanałów jak nasze. Dlatego też jednym z oczywistych wyborów na urządzenie komunikacyjne był dość popularny Baofeng uv5r, którego po raz pierwszy podpatrzyliśmy u kolegów z grup ratowniczych. Do naszych potrzeb był wręcz idealny, bo posiadał mocną, odporną obudowę, wytrzymującą bez trudu uderzenia i ciężkie warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim był wielozakresowy. Pozwalał nie tylko na odbiór sygnału z niemal wszystkich urządzeń używanych przez kolegów, ale również z radiostacji czy nawet lokalnych stacji radiowych.

Najłatwiejszy był oczywiście odbiór ogólny, aczkolwiek możliwe było zaprogramowanie przeszło stu kanałów, na które można było przełączać się w dowolnym momencie. Radiotelefon ten działał zarówno w zakresach obsługiwanych przez tanie i ogólnodostępne krótkofalówki, jak i w tych używanych w wysokiej jakości radiach cb, więc jedno urządzenie bez problemu pozwalało na porozumiewanie się z dowolnym odbiorcą w zasięgu, niezależnie od używanego przez ową osobę sprzętu do komunikacji radiowej i używanego zakresu nadawania.