Konserwacja okien

Z pewnością każdy z nas miał problem z otwieraniem bądź zamykaniem okien we własnym domu, czy też mieszkaniu. Jednak nie każdy z nas jest świadomy, że aby naprawić ten problem, wystarczy jedynie właściwa regulacja okien. Odpowiednia ich pielęgnacja nie tylko przedłuża ich działanie, ale pozwala oszczędzić na naprawie okien, a nawet ich wymianie w przyszłości.

Jak naprawić problem z otwieraniem okna?

profesjonalny serwis okien gdańskNasze okna są poddawane obciążeniom. Stale je otwieramy i zamykamy, a do tego są narażone na słońce, deszcz i silny wiatr. Ramy i uszczelki są więc stopniowo niszczone przez czynniki atmosferyczne, a okucia okienne zużywają się podczas otwierania okna i ryglowania skrzydeł. Tak więc większość elementów trzeba odświeżyć, czyli przesmarować specjalnymi preparatami ochronnymi, a okucia wyregulować i sprawdzić ich stan techniczny. Właściciele nowych okien najczęściej zapominają o ich przeglądzie, nie wspominając już o okresowej konserwacji. Dopóki działają komfortowo, nikt nie interesuje się ich stanem. Tymczasem brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania. Zatem może być konieczna ich naprawa. Jeśli interesuje nas profesjonalny serwis okien Gdańsk to miasto, gdzie znajdziemy fachowców w tej dziedzinie. Z pewnością uzyskamy specjalistyczną pomoc w regulacji okuć okiennych. Czynność ta powinna się odbyć w krótkim czasie od zamontowania okien, zwłaszcza jeśli są to duże, ciężkie skrzydła. W pierwszym roku użytkowania mają one bowiem tendencję do opadania, co można poznać po tym, że zaczynają trudniej się zamykać i otwierać, a klamka nie obraca się tak lekko jak dotychczas. Wtedy też niezbędna okaże się korekta ustawienia skrzydła. Warto także pomyśleć o konserwacji okuć okiennych. Należy smarować je preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie. Producenci okuć zalecają konserwację okien przynajmniej raz w roku. Jednak na terenach nadmorskich, gdzie powietrze jest wilgotne i słone, powłoka okuć jest bardziej narażona na korozję, dlatego tam zabiegi pielęgnacyjne powinno się przeprowadzać częściej. W standardowym oknie jednoskrzydłowym okucia należy przesmarować przynajmniej w dziesięciu podstawowych miejscach. Im okno bardziej złożone, im ma więcej funkcji (na przykład zabezpieczeń antywłamaniowych), tym punktów wymagających konserwacji jest więcej.

Część z zabiegów konserwacyjnych możemy wykonać samodzielnie, jednak fachowcy mogą zrobić to szybciej i zdecydowanie lepiej. Z pewnością zajmą się profesjonalnie wymianą elementów i konserwacją okien o skomplikowanej konstrukcji. Część mechanizmów jest tam ukryta pod osłonami, które łatwo uszkodzić przy nieumiejętnym zdejmowaniu. Tak więc zlecenie konserwacji serwisantowi jest wygodniejsze i bardziej bezpieczne niż wykonywanie jej samodzielnie.