Konfigurowalne sygnalizatory akustyczno-optyczne

W coraz większej liczbie obiektów wymagane jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wynika to z aktualnie obowiązujących przepisów, które jasno określają w jakich przypadkach należy stosować dodatkowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo osób przebywających na terenie budynku. Dotyczy to w szczególności obiektów użyteczności publicznej takich jak chociażby galerie handlowe, muzea, teatry czy kina, gdzie jednocześnie na ich terenie przebywać może wiele setek, a często tysięcy osób.

Odpowiednia konfiguracja sygnalizatora

konfigurowalny sygnalizator optyczno akustycznyW takich miejscach niezbędne jest zastosowanie dźwiękowych systemów ostrzegawczych lub systemu sygnalizacji pożaru. Zarówno jeden jak i drugi składa się z wielu elementów. Można tutaj wymienić chociażby: czujki, centralę, ręczne ostrzegacze, stałe urządzenia gaśnicze, puszki instalacyjne czy sygnalizatory. Te ostatnie są szczególnie istotne. Mają one bowiem za zadanie przekazać informację o wystąpieniu zagrożenia osobom znajdującym się w pobliżu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rozwiązań wykorzystujących zarówno dźwięk jak i światło do alarmowania. Niemniej jednak najpopularniejszy jest konfigurowalny sygnalizator optyczno akustyczny, który umożliwia zmianę nastaw w zależności od potrzeb. Sygnalizator taki posiada przeważnie dodatkowe funkcjonalności, które mogą być użyte. Można tutaj wspomnieć chociażby o regulacji głośności czy synchronizacji, które są często wykorzystywane. Głównym zadaniem urządzenia alarmowego jest skuteczne ostrzeganie jak największej liczby ludzi. W tym celu generowany jest sygnał akustyczny o wysokim natężeniu, który ma duży zasięg. Do tego w przypadku sygnalizatorów akustyczno optycznych generowane są również błyski światła, które mają za zadanie dodatkowo przyciągnąć uwagę osób. Warto wspomnieć, że urządzenia stosowane w systemach sygnalizacji pożaru powinny posiadać stosowne dokumenty wystawione przez jednostki akredytowane.

W ten sposób potwierdzana jest ich skuteczność działania w warunkach docelowych, którymi jest zagrożenie wystąpieniem otwartego ognia. Na rynku dostępna jest cała masa modeli i konfiguracji sygnalizatorów, które są dostarczane przez różnych producentów i dystrybutorów. W takim przypadku bardzo ważnym jest żeby dobrać odpowiedni model do docelowego zastosowania. Jest to niezwykle istotne ponieważ sam system często składa się z wielu różnych urządzeń dostarczanych przez innych producentów. W związku z tym żeby zapewnić niezawodność jego działania koniecznym jest dobranie odpowiednich rozwiązań, które są ze sobą kompatybilne.