Kominek głównym źródłem ciepła w domu

Zimowy wieczór, za oknem mróz i śnieg, a w domu ciepło ognia i trzaskanie palącego się w kominku drewna. Czy można wyobrazić sobie coś przyjemniejszego? Oczywiście, że można. Wyobraź sobie, że Twój kominek, prócz niepowtarzalnego klimatu jaki daje w domu żywy ogień, ogrzewa nie tylko pokój, ale cały dom. Obecnie jest to możliwe dzięki nowoczesnym kominkom, które kumulują ciepło, oddając je przez kolejne godziny.

Kominek do zadań specjalnych

kominek akumulacyjny III generacjiKominek kojarzy nam się zazwyczaj z małym górskim domkiem, w którym po zabawach na śniegu możemy się ogrzać przy płomieniach palonego drzewa. Obecnie w polskich domach coraz częściej spotyka się kominki, które już teraz nie służą jedynie do stworzenia przyjemnego klimatu. Teraz kominek staje się pełnowartościowym sposobem na ogrzanie całego domu. Nowoczesny kominek akumulacyjny III generacji, to idealne rozwiązanie do średniej wielkości domu, lub nawet mieszkania (coraz częściej budowane są mieszkania z możliwością stworzenia kominka). Czym różni się on od klasycznego kominka? Podstawowa różnica polega na kumulacji ciepła wytwarzanego podczas spalania, które w standardowym modelu wraz ze spalinami wędruje od razu do komina. Kominek akumulacyjny III generacji posiada specjalne wkłady akumulacyjne, w których magazynowane jest ciepło oddawane ze spalin, zanim wydostaną się one przez komin na zewnątrz. Masa akumulacyjna wykonana jest z materiałów o dużej pojemności cieplnej, z reguły też posiada dość dużą wagę. Przyjmuje się, że na 1kg spalonego drewna powinno przygotować się 70-130kg masy akumulacyjnej. Dlatego też cały wkład akumulacyjny ma masę w okolicach 500-700kg. Kolejną zaletą kominków akumulacyjnych jest fakt, że dzięki dużemu palenisku wystarczy załadować go drewnem najwyżej 3 razy na dobę, aby podtrzymać ciągłość palenia. Dzięki temu obsługa kominka jest wygodna i nie zajmuje tyle czasu, co w przypadku klasycznego modelu. Dodatkowo nie występuje w nim efekt przegrzania, jak w zwykłych modelach w momencie maksymalnego rozpalenia. Zwiększa to zdecydowanie komfort użytkowania.

Nowoczesne piecokominki (bo tak też nazywane są przez producentów) doskonale sprawdzą się zarówno jako dodatkowe, ale także główne źródło ciepła. Dzięki swojej efektywności najlepsze modele polecane są do domów energooszczędnych i pasywnych. Natomiast różne formy masy akumulacyjnej pozwalają dopasować kominek kształtem i wyglądem do każdego pomieszczenia. Stosując dodatkowo obudowę z materiałów akumulacyjnych, zwiększymy jeszcze bardziej efektywność kominka.