Kiedy zrobić wykop na szambo?

Zawsze, kiedy decydujemy się na zainstalowanie szamba na naszym terenie, to powinniśmy zrobić wykop najlepiej kilka godzin przed przyjazdem zbiornika. Jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy dokonamy wykupu kilka dni wcześniej, to może do niego napadać deszcz i zbierze się woda. Trzeba będzie wtedy przeprowadzać dodatkowe czynności, aby oczyścić wykop i wykonać nową podsypkę. Nie ma więc sensu kopania wykopu wcześniej niż w dniu, w którym ma przyjechać samochód z szambem.

Kiedy wybrać szambo dwukomorowe, a kiedy jednokomorowe?

zbiorniki na szamboWiele osób, które pierwszy raz decydują się na wybór szamba zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać szambo dwukomorowe, czy może lepiej będzie wybrać szambo jednokomorowe. Wszystko zależy od tego, jak dużą mamy powierzchnię działki do wykorzystania. Jeżeli posiadamy małą działkę i jest to na przykład teren pod domek letniskowy, to przy małej powierzchni powinniśmy zastosować szambo jednokomorowe. Natomiast w sytuacji, kiedy mamy bardzo dużą działkę i można rozprowadzić tam dużą instalację, to wtedy możemy śmiało decydować się na zbiornik dwukomorowy. Jeszcze innym rozwiązaniem w przypadku instalacji szamba są te zbiorniki trzykomorowe. Wtedy będziemy mogli uzyskać nawet przydomową oczyszczalnię ścieków. Dzisiejsze zbiorniki na szambo wykonane są z wysokiej jakości stali, a także najwyższej klasy betonu, dzięki czemu są niesamowicie wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mimo tego i tak powinniśmy co pewien okres czasu sprawdzić, w jakim stanie jest szambo i czy nie dochodzi do rozszczelnienia. Jak wykonać odpowiednią podsypkę na zbiornik na szambo? Zawsze, kiedy instalujemy zbiornik na terenie naszej działki, gdzie nie będą jeździć po nie ma żadne samochody to wystarczy standardowa podsypka, która wykonana jest z piasku o grubości najczęściej około 10 cm. Jednak w sytuacji, kiedy instalujemy zbiornik na szambo w drodze wewnętrznej albo na parkingu lub innym miejscu, gdzie będzie mocno obciążony z góry, ponieważ będą przejeżdżać po nim samochody to Zamiast zwykłej podsypki z piasku musimy zastosować piasek, który zostanie wymieszany z cementem. Wtedy zbiornik będzie stał stabilnie.

Jaką wybrać pojemność szamba betonowego? Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej wielkości szamba, to na początek powinniśmy sprawdzić, jakie wozy asenizacyjne jeżdżą w naszej okolicy. Najlepiej jest wybrać tak pojemne szambo, aby było wielkością dopasowane do pojemności szambiarki. Wtedy będziemy mieli pewność, że wóz asenizacyjny, który przyjeżdża na naszą działkę za jednym razem opróżni nam całe zbiornik do końca.