Kiedy skorzystać z kursu skałkowego dla amatorów?

Jeszcze kilka lat temu wspinaczka skałkowa należała do sportów, który był dostępny tylko dla wąskiego grona odbiorców. Żeby zacząć swoją przygodę z nim należało poznać odpowiednie osoby, które mogły wprowadzić nas w ten świat. Nie było możliwości przystąpienia do klubu wysokogórskiego lub udania się na kurs wspinaczkowy bez wcześniejszych rekomendacji od znajomych osób. W ten sposób tworzyła się bardzo zamknięta grupa, do której dostęp był bardzo trudny.

Co zyskam dzięki kursowi skałkowemu dla amatorów?

kurs skałkowy dla amatorówNa szczęście wspomniane wyżej realia to już przeszłość. W dzisiejszych czasach niemal każdy może wspinać się w polskich skałach oraz górach. Jednak aby to robić w odpowiedni, a przede wszystkim bezpieczny dla siebie oraz innych sposób, należy najpierw przejść odpowiednie szkolenie, jakim jest kurs skałkowy. Jest to kurs, podczas którego nauczymy się zasad, które panują w skałach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Odbycie go zapewni nam także umiejętności bezpiecznej wspinaczki oraz asekuracji, które są kluczowe przy uprawianiu tego sportu. Dziś nie istnieje już problem zamkniętej grupy wspinaczy, do której dostęp można uzyskać jedynie przed odpowiednie znajomości. Każdy może zapisać się na kurs skałkowy dla amatorów, co zdecydowanie warto uczynić przed pierwszym wyjazdem w skały. Wspinaczka skalna jest czymś zupełnie innym niż chodzenie po górskich szlakach, dlatego też nawet jeżeli uważamy, że jesteśmy bardzo doświadczonymi turystami, to przed rozpoczęciem wspinaczki należy skorzystać z takiego kursu. Dzięki niemu zarówno my, jak i nasz partner wspinaczkowy, będziemy mogli czuć się w skałach bezpiecznie. Nie będziemy musieli martwić się o umiejętności drugiej osoby oraz o ewentualne odpadnięcie od ściany, ponieważ po odbyciu takiego kursu zarówno my, jak i partner będziemy wiedzieli jak się zachować i bez problemu zaasekurujemy lot drugiej osoby w taki sposób, że będzie to bezpieczne. Ważne jest także aby oprócz nauki technik, które zapewnią nam bezpieczeństwo, nauczyć się podstaw etyki obowiązującej w skałach aby dobrze wpasować się w tamtejsze środowisko.

Podsumowując, kurs skałkowy dla amatorów może dać wiele korzyści zarówno osobom, które mają już jakieś doświadczenie w turystyce górskiej, jak i tym, którzy pierwszy raz stykają się z tym środowiskiem. Przede wszystkim umożliwi nam on uprawianie tego sportu w sposób bezpieczny dla nas oraz dla partnera. Jednak poza tym warto też pójść na taki kurs aby poznać zasady etyki wspinaczkowej obowiązujące w Polsce i na świecie.