Jakość cięcia laserowego

Uważne przyglądanie się światu i technologii, jaką tworzymy, może nas doprowadzić do wyciągnięcia naprawdę interesujących i ważnych wniosków. To, co jeszcze kilka dekad temu wydawało się absolutną fikcją, teraz jest często wykorzystywane z powodzeniem na bardzo dużą skalę. Jeżeli tego nie rozumiemy, to najprawdopodobniej oznacza, że nie mamy po prostu pojęcia o wysokiej skuteczności nowoczesnych laserów. Cięcie laserem jest teraz przecież usługą dostępną dla wszystkich zainteresowanych czymś takim osób.

Przybliżone koszty cięcia laserem

cięcie laseroweDlaczego maszyny wykorzystujące lasery do obrabiania różnych materiałów mają przewagę nad innymi dobrze znanymi nam technologiami? Odpowiedź na to pytanie będzie oczywiście zawsze zależała od naszego indywidualnego podejścia i oczekiwań w stosunku do jakości wykonania konkretnego produktu. Dzięki laserowi można jednak pracować z bardzo dużą dokładnością, a to przekłada się szybko na mniejsze straty materiału i tym samym niższe koszty produkcji. Przy produkcji seryjnej ma to kolosalne znaczenie. Cięcie laserowe może być wykonywane w różnych punktach. Tym bardziej że poza laserami, które mogą pracować w sposób ciągły, dysponujemy także pulsacyjnymi. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby coś takiego było włączone i wyłączone zgodnie z aktualnymi potrzebami. Krawędzie po wykorzystaniu lasera nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki. Starajmy się jednak pamiętać o tym, że każdy materiał może inaczej reagować na wysoką temperaturę, która powstaje w wyniku kontaktu z konkretnym laserem. W przypadku wątpliwości cięcie laserowe może być poprzedzone specjalnym testem. Przedsiębiorcy oferujący takie usługi robią więc wszystko, co tylko mogą, żeby rzeczywiście zadowolić swoich klientów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby laser mógł pracować nad produktami trójwymiarowymi. Przy pomocy lasera o dużym zakresie ruchów jesteśmy w stanie nawet wycinać różne litery o bardzo atrakcyjnych kształtach.

Punktowo dochodzi do stopienia materiału, ale nie będzie miało to negatywnych skutków ubocznych pod warunkiem, że parametry lasera zostaną wcześniej odpowiednio wyregulowane. Dzięki laserom cięcia mogą być wykonywane nawet wyjątkowo trudno dostępnych miejscach i na takich materiałach jak twarde stopy metali. Z ich pomocą Możemy nawet skutecznie grawerować, bo wtedy nie tworzymy w konkretnym materiale otworu tylko niewielkie wgłębienia. Szczegóły zależą od konkretnego projektu. Dobry laser wcale nie musi być duży, żeby rzeczywiście był skuteczny.