Szeroko rozwinięta gospodarka i dużo większe zarobki, a do tego mniej skomplikowana procedura urzędowa sprawia, że Polacy coraz chętniej rezygnują z zatrudnienia lub prowadzenie działalności na terenie swojego kraju. Jednak taki kraj jak Niemcy zachęca pod wieloma względami.
Działalność gospodarcza – Niemcy
Z punktu widzenia prawa, każdy członek państw Unii Europejskiej może swobodnie założyć firmę w Niemczech. Dozwolone jest zarejestrowanie spółki lub jednoosobowa działalność gospodarcza. Do założenia takiej firmy nawet nie potrzeba być zameldowanym na terenie Niemiec. W większości przypadków wystarczy jedynie własny lokal do prowadzenia konkretnej działalności lub zwyczajny serwis biurowy pod którym adresem prowadzona będzie konkretna działalność. Z tego wynika, że osoby bardziej ambitne, chcące się rozwijać na innym niż polskim rynku mają do tego swobodny dostęp, bez żadnych większych problemów, co może przyczynić się do znacznie wyższego sukcesu. Jednak to nie zmienia faktu, że konkretna działalność gospodarcza w Niemczech może okazać się trudniejsza w założeniu niż w Polsce. Wymaga załatwienia wielu formalności, które w tym przypadku są niezbędne. W zależności od wyboru formy prawnej i konkretnego rodzaju działalności firmy, należy zgłosić do wielu instytucji i urzędów. W pierwszej kolejności jest to oczywiście wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W przypadku osoby prawnej sprawę założenia spółki i zgłoszenia do rejestru sądowego należy załatwić przede wszystkim notarialnie. Zgłoszenia tego typu obowiązkowo trzeba złożyć w urzędzie skarbowym, podobnie jak w naszym kraju. W przypadku wykonywania usług takich jak rzemieślnicze, koniecznie trzeba zgłosić się do izby rzemieślniczej. Ten pierwszy krok jest już połową sukcesu. W przypadku niektórych prac, do których zaliczyć można prace murarskie, należy wcześniej uznać posiadane kwalifikacje. Prawie każda branża musi koniecznie zgłosić się do zrzeszenia zawodowego. W większości przypadków branży budowlanej obowiązkowe jest również zgłoszenie do kasy urlopowej. Te wszystkie kroki pozwolą na ukończenie formalnej części związanej z załatwianiem wszystkim ważnych kwestii, a później swobodnie można zacząć już rozbudowywać swoją własną działalność.
Członkostwo w Unii Europejskiej otwiera o wiele więcej drzwi. Nie każdy chce rozwijać swoją firmę w Polsce, dlatego dzięki temu ma wiele możliwości w krajach członkowskich. To pozwala na posiadanie o wiele szerszych perspektyw i pozwala na większy możliwości samorozwojowe.