Nowoczesne pompy traktorowe WOM są to pompy montowane na malowanej, stalowej ramie, która jest wyposażona w trzypunktowy układ zawieszenia na ciągniku. Takie pompy są napędzane przy pomocy wałka odbioru mocy, w skrócie WOM. W przypadku ciągników wymagane obroty wynoszą średnio 540 obr/min. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat działania wałka odbioru mocy oraz pomp traktorowych, które są napędzane w ten sposób. Czy rzeczywiści warto stosować takie pompy do wody i czy są one funkcjonalnymi rozwiązaniami?
Sposób działania pomp do wody na WOM
Przy pomocy wałka przekaźnika mocy obroty WOM są przekazywane na skrzynię przekładniową. Powinna mieć ona przełożenie 6,6, co powoduje napędzanie pracy pompy. Minimalna moc ciągnika w takim przypadku wynosi 15KM, natomiast maksymalna 125KM. Korzystnym wyborem jest funkcjonalna pompa do wody na wom. Takie jednostopniowe, samo ssące traktorowe pompy WOM są standardowo stosowane w przypadku odwodnieni oraz w nawodnieniach. Mogą znaleźć także zastosowanie do wody brudnej i do gnojówki. Maksymalna zdolność ssania takiej pompy, po jej uprzednim zalaniu, jest dokładnie określona przez producentów. Takie pompy również doskonale nadają się w przypadku walki z powodzią. Poszukując odpowiednich modeli warto dokładniej sprawdzać maksymalną wydajność, maksymalny poziom podnoszenia, średnicę króćca ssącego i króćca tłocznego, a także obroty pompy. Dodatkowo pomocne przy podjęciu decyzji mogą być informacje odnośnie wagi netto czy wymiarów i rodzaju zastosowanej konstrukcji. Lista zastosowań takich pomp jest szeroka, znajduje się w niej między innymi czyszczenie pod wysokim ciśnieniem w przypadku pomp samozasycających. Jednocześnie takie pompy doskonale nadają się do pracy z niskimi prędkościami, a także do czyszczenia maszyn, tłoczenia nieagresywnych cieczy czy nawet do zwalczania chwastów. Możliwe są różne zastosowania, jednak w każdym przypadku należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego modeli pompy, aby działała ona w sposób wydajny.
W skład zestawu pompy do wody na WOM wchodzi sama pompa wody, łańcuch zabezpieczający, a także dwa króćce przyłączeniowe do węży. Urządzenia takie powinny być stosowane wyłącznie w kierunku oznaczonym strzałką, część modeli również nie powinno być stosowanych z przednim wałem odbioru mocy. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą zarówno wysokością, długością, przepływem maksymalnym (podawanym w litrach na minutę), a także maksymalnym ciśnieniem. Ważna jest także maksymalna wysokość tłoczenia czy prędkość obrotowa.