Jak przechowywać cenne monety?

Numizmatyka to dosyć nietypowe hobby, a polega ono na kolekcjonowaniu monet oraz banknotów. Kolekcjonować można zarówno stare monety, które już wyszły z obiegu, pieniądze używane aktualnie ale mające nietypowy numer seryjny, czy też monety kolekcjonerskie, wybijane z okazji różnych rocznic dla upamiętnienia ich. Można kolekcjonować monety z danego okresu, np. z XIX wieku, jak i tylko z jednego kraju np. tylko monety polskie.

Specjalne klasery do przechowywania monet

klaser na monetyNa pewno każdy kolekcjoner musi się zaopatrzyć w stosowne akcesoria, dzięki którym będzie mógł bezpiecznie przechowywać swoją kolekcję, bez obaw o jej uszkodzenie, a także ją transportować czy prezentować np. podczas spotkań numizmatyków, czy na wymianach monet. Na pewno najlepszą opcją jest klaser na monety i banknoty. Przypomina on książkę lub album na znaczki. Ma grubą okładkę, a w środku przegródki na monety. Do wyboru są klasery uniwersalne i tematyczne. Do tego pierwszego można wkładać różne monety, do dedykowanych tylko te pasujące do danego tematu. Na przykład są specjalne klasery na monety waluty Euro z różnych krajów, czy na monety wykorzystywane w danym dziesięcioleciu. Ta druga opcja opcja jest dobra wtedy, kiedy kolekcjoner ma wąskie zainteresowania i kolekcjonuje tylko konkretne monety lub też ma bardzo dużą kolekcję i chce mieć osobne albumy na poszczególne sekcje. W klaserach tematycznych często miejsca na monety są oznaczone np. flagą państwa, co ułatwia ich wyszukiwanie. W klaserach uniwersalnych można umieszczać fiszki z podpisami pod monetami. Innym sposobem na przechowywanie monet są kapsle. To małe przeźroczyste pudełeczka wykonywane z wytrzymałego tworzywa. Często są one dodawane w komplecie z monetami okolicznościowymi. Sprawdzają się wtedy, kiedy daje się komuś monetę na prezent, posiada się niewiele monet z kolekcji, to także dobre zabezpieczenie na czas transportu. Jeśli chcemy sprzedaż czy wymienić monetę u numizmatyka nie trzeba brać ze sobą całego klasera, a jedynie wybraną monetę zapakować do kapsla. To na pewno bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Monety można przechowywać w klaserach, kapslach, a także w kasetkach i holderach. Prawdziwy pasjonat numizmatyki z pewnością zaopatrzy się też w kupę, wagę, czy środki którymi można delikatnie, ale skutecznie wyczyścić monety bez uszkadzania ich. Takie przedmioty zawsze można bez problemu nabyć w sklepach numizmatycznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Nie są one też bardzo drogie więc nie wyda się na nie fortuny.