Prace związane z naprawą lub przebudowa instalacji podziemnych zazwyczaj wiążą się ze sporymi problemami. Niemal każda instalacja tego typu na jakimś odcinku krzyżuje się bowiem ze szlakiem komunikacyjnym, w postaci dróg czy chodnika. Dlatego też obecnie takie instalacje przebudowuje się bez tworzenia wykopów odkrywkowych.
Jak tworzy się przeciski za pomocą kreta?
Zdecydowana większość instalacji podziemnych chociaż na jednym odcinku krzyżuje się ze szlakami komunikacyjnymi, w postaci dróg, czy też chodników. Dotychczas naprawa takiej instalacji podziemnej byłą związana z wieloma problemami, zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Konieczne było bowiem wykonanie wykopu odkrywkowego, aby dotrzeć do naprawianego odcinka instalacji. Na szczęście obecnie jednak takie prace wykonuje się w taki sposób, który nie wpływa negatywnie na komfort pieszych i kierowców. Jest to możliwe dzięki metodzie znanej jako przeciski kret pod asfaltem. Kret to nazwa maszyny z pomocą której możliwe jest wykonanie takiego przecisku, czyli inaczej wykopu czy też tunelu nie odkrywkowego., Oczywiście zanim taki wykop zostanie wykonany, z pomocą sondy bada się, czy na trasie wykopu nie ma żadnych przeszkód naturalnych czyli na przykład kamieni. Sonda pozwala określić także, w jakiej odległości od asfaltu można wykonać przeciski tak aby nawierzchnia drogi czy też chodnika nie popękała. Następnie, przy pomocy maszyny zwanej kretem można wykonać właściwy przeciski. Kret to tak naprawdę inna nazwa wiertła pneumatycznego o bardzo dużej mocy, który pozwala na wykonanie wykopu w praktycznie każdym rodzaju gruntu. Kret jest tak często wykorzystywany do wykonywania przecisków pod asfaltem, gdyż jest to maszyna cechująca się bardzo wysoką energią uderzeniową jak i niezwykle precyzyjną celnością. Dzięki temu, po ustaleniu kierunku wykonywania przekopu można mieć pewność, że nie naruszy się w żaden sposób nawierzchni drogi czy też chodnika i tym samym remont zostanie wykonany bez żadnych problemów. Po wykonaniu przecisku można wprowadzić nowy element instalacji czy też sieci przesyłowej, czy też usunąć ten, który uległ uszkodzeniu. Ten sposób wykonywania prac ziemnych jest nawet o połowę krótszy, niż w przypadku zastosowania metod tradycyjnych.
Duża część instalacji, które są nam potrzebne do normalnego funkcjonowania, przebiega pod ziemią. Rodzi to pewne problemy związane z konserwacją takich instalacji. Na szczęście obecnie znaleziono nowe sposoby na ich naprawę, które nie są związane z żadnymi utrudnieniami.