Historyczna broń czarnoprochowa

Czarnoprochowa broń była prekursorem współczesnej broni palnej, aczkolwiek była w dalszym ciągu wykorzystywana. Jej posiadanie często nie wymagało posiadania pozwolenia, zwłaszcza na broń lontową czy odprzodową małego kalibru, dlatego też wszelkie drużyny rekonstrukcyjne i entuzjaści historii często zaopatrywali się w takową, uatrakcyjniając pokazy demonstracjami działania zabytkowych karabinów i pistoletów. W zależności od budowy, broń ta mogła być bardzo prosta, lub niesamowicie skomplikowana konstrukcyjnie.

Rodzaje broni czarnoprochowej

broń palna czarnoprochowaNajbardziej rozpowszechnioną odmianą czarnoprochowej broni, będącą ciągle w użytku były długie karabiny i muszkiety. Broń palna czarnoprochowa była bowiem używana od późnego średniowiecza, dlatego obecna była na większości pokazów historycznych w najróżniejszych odmianach. Proste, lontowe karabiny jakie pojawiły się najwcześniej należały do bodaj najprostszych i najłatwiejszych w konserwacji, choć nie imponowały wyglądem. Późniejsze karabiny skałkowe, występujące w niezliczonej ilości odmian, znacznie częściej używane były jako element dekoracyjny oraz pokazowy, gdyż bardzo często były zdobione, posiadając grawerowane ozdoby na metalowych elementach. Czarnoprochowe pistolety, natomiast, częściej były elementami kolekcji entuzjastów broni palnej, oraz ozdobami, gdyż były znacznie bardziej rozpowszechnione niż długa broń, a zarazem o wiele tańsze i łatwiejsze do dostania. Pistolety czarnoprochowe były szczególnie popularne wśród odtwórców odwzorowujących postacie z siedemnastego wieku, kiedy to owe pistolety stały się najbardziej rozpowszechnione i ogólnodostępne. Broń czarnoprochowa działała niemal identycznie niezależnie od odmiany, nie używając łuskowej amunicji. Zamiast tego, proch i kula ładowane były bezpośrednio do lufy i odpalane za pomocą mechanizmu zapłonowego. W najwcześniejszych odmianach broni był to zwykły lont, aczkolwiek późniejsze warianty broni czarnoprochowej posiadały zamki kołowe czy skałkowe, ułatwiające oddawanie strzału i zmniejszające zawodność broni.

Pistolety i karabiny które służyły jako ozdoby były najczęściej odmianami skałkowymi i rzadziej kołowymi. Często wzorowane były na znalezisku archeologicznym czy zachowanym zabytkowym pistolecie, więc posiadały bardzo imponujące zdobienia, oraz bardzo wyeksponowane detale. Broń prochowa była również używana w strzelectwie w konkurencjach historycznych, w których liczyła się zarówno celność, jak i umiejętność szybkiego przeładowania broni po oddaniu strzału.