Historia budowy basenów

Kryty lub odkryty obiekt jakim jest basen to konstrukcja przeznaczona do przechowywania wody w celu umożliwienia pływania lub innych zajęć rekreacyjnych. Baseny mogą być wbudowane w ziemię (baseny naziemne) lub zbudowane na powierzchni ziemi (jako konstrukcja wolnostojąca lub jako część budynku lub innej większej konstrukcji), a także są powszechną cechą na pokładzie liniowców oceanicznych i statków wycieczkowych. Wiele hoteli posiada baseny dostępne dla swoich gości, z których mogą korzystać w wolnym czasie.

Rodzaje i budowa basenów

budowa basenów hotelowychNajczęściej, budowa basenów hotelowych jest realizowana z wykorzystaniem materiałów takich jak beton, kamień naturalny, metal, plastik lub włókno szklane. Baseny często mają niestandardowy rozmiar i kształt. Wiele klubów zdrowia, centrów fitness i prywatnych klubów posiada baseny wykorzystywane głównie do ćwiczeń lub rekreacji. W wielu miastach znajdują się baseny publiczne. Obiekty edukacyjne, takie jak szkoły średnie i uniwersytety, mają czasem baseny do zajęć wychowania fizycznego, zajęć rekreacyjnych oraz pływalnie służące do zawodów rekreacyjnych i lekkoatletycznych. „Gorące wanny” i spa to baseny wypełnione gorącą wodą, wykorzystywane do relaksu lub hydroterapii. Są one powszechne w hotelach i klubach zdrowia, a także można je znaleźć w wielu prywatnych domach. Specjalne baseny wykorzystywane są również do nurkowania, specjalistycznych sportów wodnych i fizykoterapii, a także do szkolenia ratowników i astronautów. Baseny mogą być ogrzewane lub nieogrzewane. Wszystkie pływalnie posiadają systemy filtracji wody, które usuwają liście, brud i inne gruboziarniste zanieczyszczenia. Wielka Łaźnia w Mohenjo-Daro we współczesnym Pakistanie była najprawdopodobniej pierwszym basenem, wykopanym w trzecim tysiącleciu p.n.e.. Basen ten, wyłożony cegłami, ma wymiary 12 na 7 metrów i pokryty jest smołowym uszczelniaczem. Starożytni Grecy i Rzymianie budowali sztuczne baseny do treningu sportowego i ćwiczeń wojskowych. Cesarze rzymscy posiadali prywatne baseny, w których przechowywano również ryby, stąd jednym z łacińskich słów na basen była „piscina”.

Pierwszy podgrzewany basen został zbudowany przez Gajusza Mecenasa w jego ogrodach na wzgórzu Esquiline w Rzymie, prawdopodobnie między 38 a 8 rokiem p.n.e.. Gajusz Mecenas był bogatym doradcą cesarza Augusta i uważał się za jednego z pierwszych mecenasów sztuki. Starożytni Sinhalańczycy wybudowali pary basenów o nazwie „Kuttam Pokuna” w królestwie Anuradhapura na Sri Lance w IV wieku przed naszą erą.