Efektywność turnusów rehabilitacyjnych

 

Jestem fizjoterapeutą od wielu lat i wiem, jak istotna jest rehabilitacja. Ważne, aby była ona przede wszystkim kompleksowa, czyli działająca wielopłaszczyznowo i wyczerpująco. Istotne są także dodatkowe czynniki rehabilitacji, zarówno medyczne, jak i niemedyczne. Skuteczniejsza okazuje się być rehabilitacja przeprowadzana w miejscowościach uzdrowiskowych lub po prostu bogatych turystycznie. Dzieje się tak ze względu na oddziaływanie rehabilitacji nie tylko na poziomie fizycznym, ale również psychologicznym.

Korzyści płynące z rehabilitacji nad morzem

rehabilitacja nad morzemRehabilitacja to proces, w trakcie którego pacjentowi przywracana jest sprawność. Chodzi tutaj nie tylko o sprawność ruchową, ale także sprawność układów wewnętrznych, czyli sprawność zdrowotną. Rehabilitacja dzieli się na kilka działów. Jest to kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza; fizykoterapia czyli terapia bodźcami fizykalnymi, np. elektroterapia; oraz masaż, który oprócz skuteczności jest również bardzo przyjemny i pozwala się zrelaksować. Kompleksowa rehabilitacja polega na wykorzystaniu wiedzy oraz technik z wszystkich tych gałęzi fizjoterapii. Dzięki takiej kompleksowości, usprawnianie pacjenta będzie bardzie efektywne, mniej czasochłonne, a  dla pacjenta dużo przyjemniejsze. Jednak rehabilitacja to nie tylko leczenie wspomnianymi metodami. Ważna jest także rehabilitacja społeczna oraz wykorzystanie zasad medycyny uzdrowiskowej. W skrócie chodzi tutaj o to, aby rehabilitacja odbywała się w miejscu, które jest atrakcyjne i pozwala na integrację z innymi osobami, jednocześnie dając możliwość do aktywnego wypoczynku. Rehabilitacja nad morzem to wspaniałe połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ w czasie kiedy nie odbywają się zabiegi lecznicze, można podziwiać wspaniałe krajobrazy, kosztować kąpieli słonecznych oraz oddychać powietrzem bogatym w jod, co jest bardzo korzystne dla funkcjonowania gruczołu tarczowego, czyli tarczycy. Rehabilitacja nad morzem pozwala więc na powrót do zdrowia, ale także zabezpiecza przed kolejnymi chorobami oraz pozwala na odprężenie, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest bardzo istotne.

Jako fizjoterapeuta szczerze polecam turnusy rehabilitacyjne, zwłaszcza w miejscowości nadmorskiej. Turnusy takie pozwalają na poddanie się leczeniu, a w czas wolny można wykorzystać na podziwianie piękna środowiska przyrodniczego, oddychanie świeżym powietrzem oraz relaksację i uwolnienie od monotonii codziennego życia, która jest związana z pracą oraz walką z dysfunkcją, np. narządu ruchu.