Efektywność nowoczesnych pomp ciepła

 

Temat ogrzewania domów i mieszkań jest w Polsce bardzo ważny. Klimat naszego kraju sprawia, że sezon grzewczy trwa prawie pół roku i generuje dla jego mieszkańców ogromne koszty. Poza tym dochodzi do tego jeszcze element ochrony środowiska, który jest dla naszej planety coraz ważniejszy. Jak wiadomo większość domów w naszym kraju ogrzewana jest węglem, którego spalanie emituje do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń. Z tego powodu na rynku powstały bardziej wydajne metody ogrzewania.

Duża efektywność nowoczesnych pomp ciepła

efektywne nowoczesne pompy ciepłaPoza tradycyjnymi piecami, w których spala się węgiel i drewno istnieją także piece na gaz ziemny, czy też olej opałowy. Żadne jednak z tych rozwiązań nie jest tak efektywne i bezpieczne dla środowiska jak pompy ciepła. Współcześnie efektywne nowoczesne pompy ciepła potrafią generować naprawdę niskie koszty ogrzewania, a do tego ich wykorzystanie w minimalnym stopniu wpływa na nasze środowisko i to dodatkowo pośrednio. Pompa ciepła wykorzystuje fakt, że w głębszych warstwach gruntu panuje stała wysoka temperatura, która za pomocą specjalnych pomp jest przekazywana do wnętrza naszego budynku. Wykonuje się to za pośrednictwem instalacji, która działa na podobnej zasadzie jak wymienniki ciepła w piecach, z tą różnicą, że zamiast ognia mamy głębokie warstwy gleby, a zamiast wody specjalny olej grzewczy w pompie. Oczywiście temperatury w glebie nie są aż tak wysokie jak moglibyśmy się tego spodziewać, i dodatkowo, jeśli nie wystarczają to pompy ciepła dogrzewają sobie olej za pomocą grzałek elektrycznych. To jest właśnie ten jedyny element, który pośrednio wpływa na ochronę środowiska, gdyż jak wiadomo prąd produkują w naszym kraju elektrownie, które spalają węgiel. Jeśli jednak przeliczyć spalanie tego węgla na jednostkę jego poboru jakim jest gospodarstwo domowe, to wyjdą dużo niższe wartości, niż w przypadku indywidualnego spalania w piecu, dlatego oddziaływanie na środowisko jest minimalne. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że cała instalacja pomp ciepła jest dość prosta jeśli chodzi o konstrukcję i z tego powodu także mało awaryjna.

Popularność tego sposobu ogrzewania domu jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularna, nie tylko ze względów ochrony środowiska, ale przede wszystkim ze względu na niskie koszty ogrzewania, które pomimo używania grzałek elektrycznych i tak nie są aż tak wielkie. Mocno w tym kierunku działają także organizacje zajmujące się ochroną środowiska, które powoli wymuszają na władzach wymuszenie tego sposobu ogrzewania.