Edukacja przez zabawę klockami konstrukcyjnymi

Najlepszą zabawką mojego dzieciństwa były klocki. Kolorowe, plastikowe, niezniszczalne klocki, z których można było zbudować dosłownie wszystko. Z małych prostokątów szerokości mniej więcej jednego centymetra i w kilku różnych długościach wyczarowywaliśmy zamki, wieże, tory wyścigowe, całe osiedla z garażami i placami zabaw. A jeżeli czegoś nie dało się zbudować – dorabialiśmy elementy z plasteliny, patyków czy papieru.

Konstrukcje z klocków edukacyjnych ćwiczeniem na wyobraźnię 

edukacyjne klocki konstrukcyjneKiedy dzisiaj patrzę na oferty producentów klocków to aż trudno mi uwierzyć jak sobie wtedy radziliśmy. Wydawałoby się, że ogromne zestawy tematyczne, zawierające chyba wszystkie możliwe elementy niezbędne do zbudowania danej konstrukcji nie pozostawiają już żadnego pola dla wyobraźni. Można wręcz odnieść wrażenie, że dzisiejsza rola takich zabawek jest wyłącznie odtwórcza. Nic bardziej mylnego. Oczywiście jest to jedna z możliwych form zabawy takimi klockami ale na szczęście nie jedyna. Wbrew pozorom, mnogość kształtów i form nie ogranicza dziecięcej wyobraźni ale pozwala na tworzenie zupełnie nowych fantastycznych konstrukcji i znajdywanie nowych zastosowań dla elementów, których funkcje są z pozoru z góry określone. Im więcej różnego rodzaju elementów tym więcej możliwości, które wcale nie muszą oznaczać trzymania się sztywno instrukcji. Dobre edukacyjne klocki konstrukcyjne będą tak zrobione, żeby wszystkie elementy pasowały do siebie i dawały się układać w dowolnych konfiguracjach. W taki sposób z posterunku policji wybudowaliśmy z synem szklany pałac a wyspę więzienna zamieniliśmy na ogród zoologiczny, wykorzystując małe, plastikowe figurki zwierząt z innego zestawu zabawkowego. Dzisiejsze klocki konstrukcyjne występują w najróżniejszych kształtach, które można łączyć w najbardziej zadziwiające konstrukcje. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są zestawy pozwalające odtwarzać prawdziwe budowle jak wieża Eiffla czy krzywa wieża w Pizie. Równie interesujące mogą być wersje klocków drewnianych o najróżniejszych kształtach, wymagające bardzo precyzyjnego i uważnego układania.

Bez względu na to jakie klocki zechcemy kupić naszemu dziecku, zawsze należy zwracać uwagę na ich pochodzenie oraz materiały z jakich zostały wykonane. Tego typu zabawki muszą zawsze być dostosowane do wieku dziecka oraz spełniać normy bezpieczeństwa pod względem materiału z jakiego są wykonane. Ma to ogromne znaczenia szczególnie w przypadku dzieci, których kontakt z materiałami potencjalnie toksycznymi może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.