Dobre smoczki dla niemowląt

 

Opieka na małym dzieckiem może być męcząca, jeżeli jest ono dość płaczliwe i wymaga dużej uwagi. Dzieci, tak samo jak dorośli mają indywidualne charaktery i odmienne potrzeby, które trzeba uszanować. Są dzieci, które są często uspokajane smoczkami, bo w pewnym sensie tak jest najprościej, ale są też maluchy, które od samego początku nie zaakceptowały smoczka i funkcjonują bez niego.

Jaki kształt mają smoczki dla niemowląt?

jaki smoczek dla niemowlaka wybraćWiele mam pierwszy smoczek kupuje dla swojego dziecka jeszcze przed jego narodzinami, ponieważ traktuje go jak podstawowy element służący do wychowywania. Pediatrzy zgodnie twierdzą, że jeżeli decydujemy się na zastosowanie smoczka, to trzeba go dawać maluchowi maksymalnie najrzadziej, czyli w wyjątkowych okolicznościach. Nie można z niego korzystać jak z podręcznego uspokajacza na wszystkie troski, ponieważ zbyt długie i częste korzystanie z niego może spowodować u dziecka wadę zgryzu. Jeżeli chcemy go zakupić i nie wiemy jaki smoczek dla niemowlaka wybrać, to najlepiej poradzić się pediatry. Smoczek podawany z rozwagą będzie bezpieczny, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że im dłuższe nasza pociecha z niego korzysta, tym ciężej jej będzie się z nim rozstać. Specjaliści mówią, że najpóźniejszym momentem na zrezygnowanie ze smoczka są drugie urodziny dziecka i nie warto tego momentu przedłużać. W sprzedaży znajdziemy smoczki wykonane z silikonu i naturalnego kauczuku, który jest polecany dla dzieci z uczuleniem na pierwszy surowiec. W kwestii modelu, to są dostępne smoczki symetryczne, czyli takie, które mają jednakowo spłaszczoną powierzchnię od góry i od dołu, smoczki okrągłe przypominające kształtem sutek mamy, a więc są idealne dla maluchów karmionych piersią. Kolejnym rodzajem smoczków są anatomiczne, które się dostosowują do kształtu buzi dziecka, czy modele ortodontyczne ze spłaszczoną końcówką od dołu, dzięki czemu nie powodują wady zgryzu w przyszłości. Nowością są smoczki antykolkowe, które mają specjalny system odpowietrzania i mogą mieć dowolny kształt końcówki.

Jak widać wybór smoczka dla niemowlaka nie jest taki łatwy, bo jest bardzo dużo rodzajów. Poza tym, trzeba go jeszcze dopasować rozmiarem do wieku dziecka. Przeważnie jeden smoczek jest podawany dziecku przez maksymalnie trzy miesiące lub jest wcześniej wymieniany na nowy, jeżeli pojawią się na nim jakiekolwiek uszkodzenia. Przed każdym podaniem, warto też smoczek wyparzyć, aby pozbyć się z jego powierzchni wszelkich bakterii, które mogą się dostać do organizmu niemowlaka.