Do czego służy membrana dachowa?

 

Dach to najważniejszy element każdego budynku, zarówno gospodarczego, jak i mieszkalnego . Dla szczelności dachu znaczenie ma jednak nie tylko samo pokrycie dachowe. Jest one bowiem niewystarczające, aby zabezpieczyć przed skraplaniem się wilgoci na spodniej stronie pokrycia dachowego.

Jaką membranę dachową wybrać?

solidna membrana dachowa vaxoDach to bardzo ważny element każdego budynku. Zapewnia on poczucie bezpieczeństwa, chroni przed skutkiem opadów atmosferycznych, pełni także istotną rolę jeżeli chodzi o ochronę przed nagrzewaniem czy też zbytnim oziębianiem się budynku. Większość osób sądzi, że samo pokrycie dachowe jest w stanie skutecznie chronić przed następstwami niespokojnej pogody. Jest to jednak błąd – samo pokrycie dachowe nie zabezpieczy naszego domu przed utratą ciepła zimą, ani przed skraplaniem się wilgoci na spodniej część dachu. By dach był w pełni szczelny, tak samo ważne co pokrycie dachowej, jest także znajdująca się pod nim membrana. Solidna membrana dachowa vaxo jest zdecydowanie najlepszym obecnie dostępnym na rynku rozwiązaniem, i to z kilku względów. Po pierwszy materiał ten składa się z aż trzech warstw co sprawia, że jest znacznie bardziej skuteczny. Pierwsza warstwa ma za zadanie przepuszczać jednokierunkowo cząsteczki pary wodne. Natomiast dwie warwy znajdujące się po obu stronach membrany maja za zadanie chronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Główną zaletą opisywanej membrany jest fakt, że bardzo skutecznie chroni konstrukcje dachu przez wilgocią z zewnątrz. Wilgoć w czasie opadów deszczu, mimo szczelnego dachu ale nie zabezpieczonego membraną, może osiadać na jego dolnej części w wyniku skraplania. Stopniowo doprowadza to bardzo groźnego zawilgocenia wszystkich jego elementów. Dlatego też rolą membrany jest umożliwienie swobodnego przepływu wilgoci, tak aby nie mogła gromadzić się na spodniej części dachu. Dodatkowo membrana vaxo wykazuje bardzo dużą skuteczność termoizolacyjną. Może być stosowana wspomagająco jako dodatkowo izolacja dla ociepleń dachowych. Warto również pamiętać, że często samo pokrycie dachowe nie wystarczy, aby zapobiec przedostawaniu się do wnętrza budynku padającego pod ukosem deszczy czy śniegu. W takim wypadku membrana może stanowić dodatkowe zabezpieczenie, skuteczne uniemożliwiając przedostawanie się wilgoci pod dach.

Wybór odpowiedniego okrycia dachowego jest bardzo ważny, ale nie wystarczający żeby zapewnić pełną ochronę. Dlatego pod dachem rozmieszcza się specjalne folie izolacyjne, zwane membranami. Maja one za zadanie wspomóc pokrycie dachowe w jego funkcji izolacyjnej.