Dlaczego stosujemy matę szkółkarską?

Szkółki to miejsca, w których uprawiane są rośliny po to, żeby mogły trafić do innych miejsc. Do sprzedaży przeznaczone są jednak tylko i wyłącznie najlepsze egzemplarze, które spełniają bardzo rygorystyczne normy. Nic dziwnego, że na profesjonalnych szkółkach stosuje się naprawdę wiele doskonale przygotowanych rozwiązań, które mają właśnie pozytywnie wpływać na jakość tych wszystkich produktów. Informacje o matach szkółkarskich mogą nam się bardzo przydać, bo choć wyglądają niepozornie to pełnią tam bardzo ważną funkcję. Często przyczyniają się nawet do szybszego rozwoju roślin.

Co musimy wiedzieć o macie szkółkarskiej?

solidna mata szkółkarskaPoza tym, że taka mapa występuje w różnych wariantach. Jeżeli chodzi o grubość, to możemy ją naprawdę swobodnie uznać za uniwersalną i nadającą się do kontaktu z różnymi gatunkami roślin. Grubość powinna być dopasowana między innymi do zapotrzebowania konkretnych roślin na wodę, ponieważ taka mata może znacząco przyczyniać się do zatrzymywania wilgoci w glebie. Bez względu na temperaturę otoczenia czy nawet rodzaj gleby, bo będzie ona stanowiła przecież zewnętrzną warstwę. Solidna mata szkółkarska, nawet jeżeli zostanie częściowo przysypana glebą po to, żeby była obciążona, nie zmieni swoich właściwości. Żeby ją w ten sposób wykorzystywać, musimy mieć jednak świadomość, że na rynku dostępne są takie produkty w różnych szerokościach, a w niektórych można nawet swobodnie wycinać otwory po to, żeby przekładać przez nie łodygi konkretnych roślin. Czy wyższa zawartość wilgoci nie będzie czasami powodem rozwoju grzybów na czymś takim? Teoretycznie mogłoby tak być, ale producent to już dawno przewidział i tak dopasował materiały wykorzystywane do produkcji tej maty, aby w żadnym wypadku nie dochodziło tam do negatywnych zjawisk tego typu. Możemy wybrać matę, która przepuszcza słońce lub taką, która tego nie robi. Wtedy dodatkową korzyścią z położenia czegoś takiego na glebie będzie brak chwastów lub przynajmniej zdecydowanie mniejsza ilość niepożądanych gatunków.

Dzięki matom szkółki mogą funkcjonować sprawnie nawet przy zdecydowanie mniejszej liczbie pracowników. Po usunięciu konkretnych roślin z danego terenu maty można po prostu zwinąć i przechować do czasu aż będą znowu potrzebne w innym miejscu. Również ich czyszczenie nie powinno sprawić nikomu najmniejszego problemu. Pamiętajmy, że ten proces może być wykonywany nawet przy użyciu różnych substancji chemicznych, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba. Wyjaśniono tutaj tylko w skrócie, dlaczego stosuje się coś takiego.