Czym są sprężarki klimatyzacji?

Ciepło bywa dla nas czymś, co potrafi ratować życie i dawać niesamowitą dawkę komfortu. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których to jest ono bardziej uciążliwe, aniżeli przyjemne. Jest to szczególnie prawdziwe w momencie, gdy znajdujemy się w środku lata i doskwierają nam bardzo wysokie temperatury. Na szczęście, dzięki zaawansowanym rozwiązaniom i innowacyjnym technologiom, na naszym świecie pojawiła się klimatyzacja, która przynosi tak potrzebne ukojenie w czasie tych najgorętszych miesięcy. Niemniej jednak, w skład takiej klimatyzacji wchodzi wiele podzespołów, a sprężarki są jednym z nich. 

Sprężanie powietrza dla ochłody

sprężarki klimatyzacjiDzięki zaawansowanym technologiom, możliwym jest ochładzane naszego powietrza. Jest to głównie zasługa zaawansowanych rozwiązań technicznych oraz specjalistycznych podzespołów, które ostatecznie składają się na jedną i spójną część jaką są klimatyzatory. Jak zostało wspomniane wyżej, sprężarki są jednym z głównych, a zarazem kluczowych podzespołów całej klimatyzacji. Same sprężarki to urządzenia, które odpowiadają głównie za zasysanie rozprężonego czynnika z parownika oraz tłoczenie sprężonego czynnika do skraplacza. Co ciekawe, sprężarki klimatyzacji fachowo dzieli się na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich, są sprężarki o stałej pojemności, gdzie tłoki pracują zawsze tak samo i pompują zawsze taką samą ilość czynnika dalej. Drugą grupą – jak można się domyślić – są sprężarki o zmiennej pojemności. W przypadku tych konkretnych urządzeń, tarcza na której są zamontowane tłoki może zmieniać swój kąt nachylenia poprzez reagowanie na ciśnienie znajdujące się w układzie dzięki specjalistycznym sprężynom. Warto wspomnieć o tym, że sprężarki nie pozostają niezniszczalne. Wiele z nich ulega uszkodzeniom mechanicznym. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów uszkodzeń są przede wszystkim zatarcia silników, które wynikają głównie z niedostatków oleju w silniki. Z kolei inny rodzajem szkodzeń z jakim możemy mieć bardzo często do czynienia są przepełnienia czynnika. W dużej mierze, w kładzie klimatyzacji znajduje się za dużo czynnika i „zapycha” on w pewien sposób klimatyzację, która przestaje pracować dalej i trzeba ją przekazać do fachowego serwisu.

Jak więc możemy zobaczyć, klimatyzacja jest czymś, na co składa się bardzo wiele elementów, a sprężarki klimatyzacji są jednym z nich. Niesamowicie ważne i zróżnicowane, umożliwiają nam cieszenie się z uroków chłodnego powietrza z klimatyzacji. Niemniej jednak, z racji swojej podatności na uszkodzenia, są to podzespoły, o które należy dbać.