Czy warto kupić lampę do hodowli roślin?

 

Domowa uprawa roślin to dla niektórych prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza w tej strefie klimatycznej, gdzie panują aż cztery pory roku. Jak wiadomo, rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują trzech czynników, mianowicie odpowiedniej, bogatej w składniki mineralne gleby, wody oraz nasłonecznienia. O ile dwa pierwsze elementy można bez trudu znaleźć w każdym sklepie i domu, o tyle z trzecim może być mały kłopot. Jak zatem zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne roślinom hodowanym w domowej przestrzeni?

Wykorzystanie lamp do hodowania roślin w domu

lampy do hodowli roślinTak jak to zostało już wspomniane, kupienie właściwej gleby nie stanowi raczej problemu, podobnie zresztą jak dostęp do wody. Kłopotliwa jest natomiast strefa klimatyczna, w jakiej żyjemy – prawidłowe, naturalne oświetlenie możemy czerpać przez zaledwie kilka miesięcy w roku. Czy jednak musimy rezygnować z uprawy roślin na okres jesienno-zimowy? Otóż nie – wystarczy zaopatrzyć się w lampy do hodowli roślin, dzięki którym we własnym domu stworzymy idealne warunki na przykład dla ziół. Bardzo często możemy je zakupić w sklepie w doniczce, jednak bez odpowiedniego oświetlenia nie wytrzymają one dłużej niż dwa tygodnie. Żeby móc cieszyć się świeżymi ziołami przez cały rok, potrzeba zamontować w kuchni odpowiednią lampę, która zapewni wystarczającą ilość promieniowania UV roślinom. Obecna technologia potrafi wychwycić, jak przebiega proces fotosyntezy u poszczególnych roślin. Dzięki temu możemy zakupić lampy dostosowane do hodowli konkretnych gatunków. W przypadku wszystkich ziół wystarczy jedna lampa, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Potrzebujemy zatem jednej doniczki z glebą do sadzenia ziół oraz lampy, która będzie wspomagała naszą hodowlę. Zioła możemy posadzić lub zakupić w doniczkach – najlepiej pojechać jest wtedy do sklepu ogrodniczego. Jeśli kupujemy doniczkowe zioła, powinniśmy je przesadzić w domu do nowej donicy. Wszystkie z nich możemy trzymać w jednym naczyniu i pod jedną lampą.

Jak zatem widać, świeże zioła możemy hodować przez cały rok – na okrągło. Wystarczy nam do tego specjalna lampa, która zapewni roślinom odpowiednią ilość światła. Zwykła żarówka nie zapewni właściwego promieniowania, dlatego warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Zyskamy wówczas pewność, że nasze rośliny będą rozwijały się w prawidłowy sposób. Lampy służące do hodowli to jednak nie tylko wystarczająca ilość dobrego promieniowania – to także zapewnienie roślinom odpowiedniej temperatury, zwłaszcza w trudnym okresie zimowym.