Niemal każdy produkt odzieżowy oraz wszelkie ręczniki i ścierki kuchenne posiadają metki. To na nich można odnaleźć najważniejsze informacje dotyczące sposobu prania i temperatury prasowania. Dodatkowo zgodnie z wymogami prawnymi każdy producent zobligowany jest do podania składu materiału, z którego wykonano dany produkt. Jest to również miejsce reklamy samego producenta. Wśród metek coraz większym powodzeniem cieszą się metki tkane, które są estetyczne i stosunkowo niedrogie.
Metody produkcji metek tkanych
Świadomy konsument przykłada dużą wagę do składu używanych kosmetyków oraz ubrań. Rodzajów materiałów, które wykorzystywane są do produkcji ubrań i metek jest wiele. Przede wszystkim można podzielić je na dwa podstawowe zbiory: materiały pochodzenia naturalnego i nienaturalnego. Do najbardziej znanych tkanin, z których wykonywane są coraz częściej także metki tkane należy bawełna oraz len. Z kolei te nienaturalne dzieli się na sztuczne oraz syntetyczne. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie pozyskiwania surowca pierwotnego. Włókna sztuczne wywodzą się z naturalnych surowców np. bambus, ale w wyniku obróbki chemicznej tracą swoje pierwotne właściwości. Z kolei włókna syntetyczne najczęściej powstają z ropy naftowej w bardzo podobnych procesie co tak popularne butelki PET. Metki tkane powstają najczęściej przy użyciu specjalnych krosien. W przeciwieństwie do metek drukowanych wybrany wzór metek tkanych z logo tworzony jest podczas przędzenia. W ich przypadku motyw nadrukowywany jest już na gotowych pasmach tkaniny. Wybór rodzaju metki odzieżowej zależy tak naprawdę od miejsca jej umiejscowienia na ubraniach, ręcznikach czy kocach. Najczęściej metki tkane wykonywane są na trzech podstawowych tkaninach: satynie, tafcie lub warstwowo. Każda z tych technik posiada swoje mocne strony, które powodują, że wykorzystywane są one na masową skalę. Tafta jest cenowo najbardziej przystępna, a wybór możliwości jest ogromny. Metki tkane wykonane z satyny są połyskujące i dają odczucie gładkości podczas ich dotyku. Technika warstwowa jest najbardziej precyzyjna.
Metka to nie tylko wymóg prawny, który muszą spełniać produkty końcowe. Ważne jednak, aby wszycie metki nie przeszkadzało w użytkowaniu danego produktu. Wszywki na wysokości czoła w przypadku czapek mogą znacząco pogarszać jej wygodę, ponieważ będą drapały. Co więcej metka oprócz funkcji informacyjnej co do jej poprawnego użytkowania może także posłużyć jako idealny haczyk wszelkich ubrań, ręczników oraz ścierek kuchennych, które ją posiadają.