Czy odzież ochronna jest obowiązkowa?

Poza tym, że dzięki odzieży ochronnej pracownik wygląda profesjonalnie, taka odzież chroni jego zdrowie oraz życie przed niebezpieczeństwami, które towarzyszą wykonywanej przez niego pracy. Specjalna odzież ochronna może być antystatyczna, wodoodporna, trudnopalna, kwasoodporna, spawalnicza oraz odblaskowa. Rodzaj odzieży dobierany jest do rodzaju występującego zagrożenia na danym stanowisku pracy. Zasady BHP jasno określają zasady dotyczące odzieży ochronnej w pracy.

Po co stosuje się odzież ochronną?

najlepsza odzież ochronna w bydgoszczyRóżnice między odzieżą ochronną, a odzieżą roboczą są ogromne. Zasady stosowania odzieży ochronnej regulowane są zasadami BHP, oraz odzież taka musi spełniać dane wymogi i normy. Odzież robocza musi po prostu chronić pracownika przed zabrudzeniem czy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepsza odzież ochronna w Bydgoszczy dostępna jest w działającej od lat hurtowni. Można tam znaleźć różnego rodzaju odzież ochronną, która spełnia wszelkie normy i przepisy. Odzież ochronna jest dostosowana do pracy, jaką wykonuje pracownik, który ją nosi. Osoby, które pracują przy wysokim napięciu, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed porażeniem prądem. Dla takich osób przystosowany jest stój antystatyczny z odblaskowymi elementami. Odzież należy do środków ochrony indywidualnej, które mają chronić pracownika przed elektrycznością. Innym rodzajem odzieży ochronnej jest odzież trudnopalna. Ten rodzaj odzieży znajdzie swoje zastosowanie np. u spawaczy. Do elementów odzieży ochronnej dla spawaczy należy np. specjalny fartuch, wykonany ze skóry. Innym elementem jest peleryna z kapturem, która jest jednocześnie trudnopalna, antystatyczna i chroni pracownika przed odpryskami stopionego metalu. Należy pamiętać, że odzież ochronna musi również chronić pracowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pyłami, czy uszkodzeniami mechanicznymi. Specjalna odzież ochronna dla pracowników wydawana jest przez pracodawcę nieodpłatnie. Niedopuszczalne jest wypłacanie ekwiwalentu za odzież ochronną, ponieważ jest ona bezwzględnie obowiązkowa.

Dzięki specjalistycznej odzieży ochronnej pracownicy są odpowiednio chronieni przed niebezpieczeństwem, które występuje podczas ich pracy. Rolą pracodawcy jest zapewnienie wszelkich odpowiednich elementów stroju oraz akcesoriów. Odzież ta musi spełniać wszelkie normy i zasady BHP, w przeciwnym razie jest niezdatna do użytku i jej stosowanie może stwarzać zagrożenie dla pracownika. Tylko certyfikowane produkty zapewniają odpowiednią ochronę.