Blokowanie miejsc parkingowych

W przypadku wykupionych miejsc parkingowych w dużych miastach czasami zwykła tabliczka informująca o tym nie wystarcza. Ciągłe problemy ze znalezieniem miejsca postoju skutkują wieloma próbami zajmowania każdej wolnej przestrzeni przez kierowców. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po solidniejsze zabezpieczenia, które zapobiegną zajęciu jej przez nieuprawnioną osobę. Rozwiązania takie mogą różnić się w zależności od tego, gdzie znajduje się konkretne miejsce. Po niektóre z nich sięgnąć trzeba indywidualnie, inne gwarantowane są przez zarządcę przestrzeni parkingowej. 

Słupki i blokady parkingowe

blokada wjazdu na miejsce parkingoweW zależności od tego, czy miejsce parkingowe znajduje się w pobliżu, czy też w dużym oddaleniu od centrum i istotnych punktów w przestrzeni miejskiej, jest ono narażone w różnym stopniu na zajęcie przez nieuprawnionych do tego kierowców. Na problem ten narzekają osoby, które zdecydowały się wykupić taką przestrzeń, np. w ramach abonamentu. Dlatego też coraz popularniejsze stają się produkty, takie jak blokada wjazdu na miejsce parkingowe. To, jaki rodzaj rozwiązania zostanie wykorzystany, zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się parking, a także do kogo należy. W przypadku wspólnot mieszkaniowych najczęściej korzysta się z podnoszonych metalowych słupków, które uniemożliwiają wjazd na wyznaczone liniami miejsce. Blokada taka wymaga do otwarcia kluczyka, jednak jej obsługa wiąże się z każdorazowym wychodzeniem z pojazdu. Coraz częściej jednak zobaczyć można także szlabany oddzielające parking dla mieszkańców od pozostałych miejsc. Jest to o wiele wygodniejsze, ponieważ obsługuje się taką instalację za pomocą pilota. Dużo prostsza jest kwestia abonamentu za miejsce u prywatnych właścicieli parkingowe. Otrzymuje się wtedy bilet lub kartę uprawniającą do wjazdu na teren parkingu w dowolnym czasie. Przypisywane jest także indywidualne miejsce, za którego zajęcie przez inny samochód mogą grozić konsekwencje. Tutaj także najczęściej wykorzystywane są blokady w formie szlabanów, jednak czasami zobaczyć można zamiast nich wysuwane słupki.

Blokady miejsc parkingowych są jedynym w pełni skutecznym sposobem, dzięki któremu można mieć pewność, że wykupiona przestrzeń nie zostanie zajęta przez nieuprawnionego kierowcę. W zależności od rodzaju parkingu i tego, do kogo należy, mogą się one od siebie znacząco różnić. Często są to zwykłe podnoszone konstrukcje metalowe. Jednak o wiele wygodniejsze jest korzystanie ze szlabanów sterowanych pilotem lub kartą. Coraz popularniejsze stają się również wysuwane z podłoża automatyczne słupki, będące najdroższym jednak niemożliwym do objazdu zabezpieczeniem.