Operatorzy maszyn CNC muszą mieć specjalne umiejętności z zakresu obsługi takich urządzeń. Zdobywa się je najczęściej podczas kursów zewnętrznych lub w szkołach zawodowych. Podczas kursu kandydaci dowiadują się nie tylko, w jaki sposób działają takie maszyny oraz jak nimi zapanować. W program kursu wpisane są także wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Przyszli pracownicy powinni je poznać, aby później uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby prowadzić do poważnego uszkodzenia ciała lub nawet zagrożenia życia.
Obsługa tokarki CNC zgodna z BHP
Jednymi z najprostszych urządzeń sterowanych numerycznie są tokarki. To właśnie od nich najczęściej kursanci rozpoczynają swoją naukę ze względu na to, że maszyny te mają stosunkowo niewiele funkcji w porównaniu do tych, którymi dysponują bardziej zaawansowane maszyny. Najważniejsze, o czym należy pamiętać obsługując tokarki numeryczne, to odpowiedni ubiór. Pomimo zabezpieczeń i osłon może się zdarzyć, że jakieś opiłki będą znajdowały się na ziemi lub będą unosiły się w powietrzu. W związku z tym konieczne jest, by operator posiadał kombinezon roboczy – długie spodnie i koszulę. Oprócz tego musi ubrać odpowiednie, pełne obuwie z grubą podeszwą. Zalecane jest również zakładanie okularów ochronnych na oczy oraz nauszników, jeśli maszyna głośno pracuje. Niezbędne i obowiązkowe są także rękawice robocze, ponieważ operator musi czyścić maszynę z opiłków, wymieniać frezy oraz wyciągać z maszyny wykonane elementy, które pod wpływem obróbki nierzadko się nagrzewają. Kolejnym bardzo ważnym aspektem BHP jest utrzymywanie porządku w miejscu pracy. Podczas skrawania tokarka produkuje opiłki, które mogą stwarzać zagrożenie nie tylko dla pracownika, ale również dla maszyny. Ich regularne czyszczenie powinno odbywać się tylko wtedy, kiedy urządzenie jest wyłączone. Przy okazji zmiatania kawałków stali usuwa się także kurz. To również jest konieczne, ponieważ jeśli maszyna będzie czysta to operator bez problemu zauważy powstałe przecieki oleju lub inne uszkodzenia.
Największej uwagi ze strony operatora tokarki wymaga jednak wymiana narzędzia roboczego. Noże są bardzo niebezpieczne ze względu na to, że są ostre. Ich wymiana powinna odbywać się wtedy, gdy maszyna jest wyłączona. Oprócz tego konieczne jest, by robić to zgodnie z wymaganiami i zaleceniami producenta. W przeciwnym razie urządzenie można łatwo uszkodzić i nie będzie działało poprawnie. Stosowanie się do zasad BHP jest więc konieczne nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla utrzymania urządzeń w dobrym stanie technicznym.