Azbest realnym zagrożeniem dla zdrowia

Tani i wytrzymały materiał budowlany, który dzięki swoim właściwościom zdobył ogromną popularność w przemyśle budowlanym. Mowa tu o płytach azbestowo-cementowych, na ogromną skalę stosowanych w budownictwie jeszcze do połowy lat 80, kiedy to udowodniono rakotwórcze działanie azbestu. Od tego czasu zaczęło się masowe usuwanie i wymiana elewacji budynków i poszyć dachowych, wykonanych z tego właśnie materiału.

Dlaczego i jak pozbyć się azbestu?

utylizacja azbestuCo takiego ma w sobie azbest, że skutecznie zagraża naszemu zdrowiu? Żeby lepiej zrozumieć zagrożenie, jakie niesie ze sobą materiał budowlany wykonany z użyciem azbestu, należy najpierw wyjaśnić, czym jest sam azbest. Azbest nie jest jednym konkretnym minerałem. Tym mianem określa się grupę minerałów krzemianowych o charakterystycznej budowie. Tworzą one różnej długości i grubości włókna, które niestety bez problemu przedostają się do naszych dróg oddechowych, narażając nas na przeróżne choroby i dolegliwości. Włókna azbestu mogą różnić się wielkością i nie każde z nich są jednakowo niebezpieczne. Te większe bowiem zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd usuwane są przez rzęski (w odruchu kaszlu). Te najdrobniejsze również nie stanowią dla nas większego zagrożenia, ponieważ skutecznie radzi sobie z nimi nasz układ immunologiczny. Najgorsze są natomiast te najcieńsze, a jednocześnie najdłuższe, które przedostają się do dolnych dróg oddechowych. Zbierając się i zalegając w płucach lub oskrzelach, powodują liczne zmiany chorobowe. Wśród najbardziej popularnych chorób, związanych ze szkodliwą działalnością azbestu, wyróżniamy pylicę azbestową, chorobę opłucną oraz nowotwory. Włókna azbestu przedostają się do organizmy tylko w określonych warunkach. Nie musimy się obawiać zagrożenia w momencie, kiedy płyty elewacyjne lub dachowe są w nienaruszonym stanie. Jeśli nie ma mechanicznych uszkodzeń na materiale, nie emituje on do atmosfery szkodliwych włókien. Jeśli natomiast płyty eternitowe (czyli te wykonane z użyciem azbestu) są naruszone, ułamane, lub też uszkodzone w momencie niewłaściwego ich demontażu, wtedy występuje realne zagrożenie zdrowia. Dlatego tak ważna jest fachowa utylizacja azbestu. Nie jest to coś, czym możemy zając się samodzielnie. Przepisy prawa mówią wyraźnie, że utylizacja azbestu musi zostać wykonana przez profesjonalną firmę, posiadającą pozwolenie na wykonywanie takich prac. Ponadto azbest, jako materiał niebezpieczny, musi być odpowiednio zabezpieczony podczas transportu i składowany w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.

Pozbycie się azbestu niesie za sobą konkretne koszty, a jak już wiadomo, do końca 2032 roku Polska powinna być wolna od tego trującego rakotwórczego materiału. Aby pomóc właścicielom nieruchomości ruszyły dofinansowania gminne, o które może starać się każdy, kto boryka się z problemem azbestu we własnym domu. Dopłaty sięgają od 75% do 100% poniesionych z demontażem kosztów. Jedynym (choć nie małym) kosztem, jaki ponosimy ze swojej strony, jest zatem koszt nowego poszycia dachu. Jednak inwestycję taką warto ponieść przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie własne i rodziny.