Wyrażenie „inteligentny dom”, jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się futurystyczną mrzonką. Dziś, kiedy coraz więcej systemów w naszych domach staje się całkowicie zautomatyzowanych, a potencjał technologiczny otwiera przed nami wciąż nowe możliwości, wizja inteligentnych domów doczekuje się spełnienia.
Gdzie sprawdzą się automatyczne zasłony?
Innowacyjne rozwiązania mają przede wszystkim podnosić komfort mieszkania. Takimi rozwiązaniami, które w znaczący sposób podnoszą wygodę mieszkańców, są automatyczne karnisze oraz elektryczne, automatyczne rozsuwanie zasłon i firan. Napędy elektryczne najbardziej sprawdzą się w biurach, budynkach użyteczności publicznej jako wyposażenie sali konferencyjnej w hotelu, a także w każdym domu i mieszkaniu. Wszystkie ich zalety na pewno docenią mieszkańcy i użytkownicy pomieszczeń, w których są duże powierzchnie i szerokie okna – wygodniej będzie skorzystać z pilota, tabletu lub smartfonu, by zasłonić bądź rozsunąć zasłony, firany czy rolety rzymskie (rolety również mogą być sterowane elektrycznie) niż tracić czas na pokonywanie sporych odległości. Automatyczne karnisza sprawdzą się również w miejscu, gdzie jest duża ilość okien – dzięki zautomatyzowaniu procesu oszczędzamy cenny czas. Można tak zaprogramować działanie, aby wszystkie zasłony rozsuwały się jednocześnie. Poza tym możemy zamontować jest w domu, gdzie znajdują się duże wysokości (okna trudnodostępne). Wysokie okna pięknie prezentują się w dużych salonach. Jednak użytkowanie zasłon przy bardzo wysokich, panoramicznych oknach bywa uciążliwe. Wówczas z pomocą przychodzą systemy zautomatyzowane. Można skorzystać z funkcji zaprogramowanego pilota lub aplikacji w smartfonie. Za pomocą jednego pilota możemy obsługiwać zasłanianie zasłon, firan czy rolet rzymskich. Ponadto sprawdzą się tam, gdzie występuje duże nasłonecznienie – czujnik słoneczny umieszczony na elewacji budynku aktywuje zasłony, zapobiegając nagrzaniu się wnętrza (jeśli nie ma rolet zewnętrznych). Można wcześniej ustawić godzinę, o której ma się odbyć ten proces. Istnieje również możliwość wykonania tego procesu zdalnie, tzn. za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie czy tablecie. Przy użyciu aplikacji można nie tylko sterować zasłonami, firanami czy roletami, ale również całym domem (np. włączanie światła, sterowanie temperaturą wnętrz, itp.). Ponadto dodatkowa opcja ręcznego sterowania rozwiązuje ewentualny problem braku zasilania.
Wybór systemu do elektrycznego sterowania zasłonami, firanami czy roletami rzymskimi lub austriackimi zależy od tego, na jakim etapie urządzania wnętrz jesteśmy. Jeśli decydujemy się na budowę inteligentnego domu, opcje sterowania osłonami okiennymi są już uwzględnione na poziomie projektu instalacji elektrycznej. Jednak, jeśli etap budowy domu mamy dawno za sobą, to również nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z dobrodziejstw postępu technicznego. Bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy w bloku możemy zastosować system sterowany elektrycznie. Umożliwiają to obecnie dostępne na rynku karnisze posiadające napęd z akumulatorem.