Asystent dla osoby starszej

Prawdą jest, że młodość nie trwa wiecznie i kiedyś każdy z nas się zestarzeje. To jak będziemy się czuli, będąc siedemdziesięciolatkami w dużej mierze zależy od naszego trybu życia i żywienia. Jednak bywa też tak, że pomimo tego, staniemy się niedołężni i zależni od pomocy innych. W takiej sytuacji będzie nam potrzebna pomoc rodziny, lub opiekunów, którzy wyręczą nas w wielu codziennych czynnościach. 

Obowiązki asystenta osoby starszej 

sumienny asystent osoby starszejKażdy zawód rządzi się swoimi prawami i wymaga pewnych cech charakteru umiejętności i wiedzy. Powszechnie się uważa, że najcięższa jest praca z ludźmi, ponieważ nie każdy ma zawsze dobry dzień i chce chętnie współpracować. Jednym z bardziej odpowiedzialnych zawodów jest opiekun, lub sumienny asystent osoby starszej, który wymaga odpowiedniego szkolenia. W takim zawodzie pracują ludzie, którzy charakteryzują się dużą cierpliwością, dokładnością, empatią i chcą nieść pomoc osobom słabszym. Opieka nad starszą osobą nie jest łatwa, gdyż często takiego człowieka porównuje się do dziecka, tylko dużego. W zależności od stanu fizycznego, trzeba się taką osobą opiekować w określonym czasie, lub nawet całodobowo. Do zadań asystenta należy podawanie posiłków, leków, pomoc w codziennych czynnościach, lub nawet wykonywanie ich za podopiecznego, a nawet posprzątanie mieszkania. Często starsze osoby są całkowicie zależne od pomocy asystenta, dlatego tak ważna jest empatia i umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Osoby starsze mogą się poruszać o kulach, na wózkach inwalidzkich, albo być całkiem sprawne fizycznie, ale za to niesprawne psychicznie. Asystenci są najczęściej przydzielani dla osób starszych z pomocy społecznej i są oni bezpłatni. Natomiast istnieje też możliwość znalezienia prywatnej opiekunki dla takiej osoby i wtedy może ona nawet zamieszkać z podopiecznym, jeżeli jego stan zdrowia wymaca opieki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. W Polsce starszymi osobami najczęściej się zajmują inni członkowie rodziny, jednak kiedy ich nie ma, to pozostaje tylko asystent. 

W Polsce pracuje niewielu asystentów osób starszych, ponieważ niewielu ludzi decyduje się na korzystanie z ich pomocy. Najczęściej Polacy jadą do pracy zagranicę, aby za pieniądze się opiekować ludźmi w podeszłym wieku. Sumienni asystenci są bardzo pożądani w Niemczech, ponieważ dla Niemców wynajęcie ich u nich w kraju wiąże się ze znacznie większymi kosztami, a Polakom mogą zapłacić mniej, ponieważ dla nas i tak i tak taka oferta jest bardzo korzystna.